FTX'in eski CEO'su Sam Bankman-Fried, Bahamalar'da tutuklandı

FTX'in eski CEO'su Sam Bankman-Fried, Bahamalar'da tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biriyken iflas eden FTX'in CEO'su Sam Bankman-Fried ABD hükümetinin talebi üzerine Bahamalar'da tutuklandı. Bankman-Fried'in bugün hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Artı Gerçek - İflas eden kripto para borsası FTX'in eski CEO'su Sam Bankman-Fried Bahamalar'da tutuklandı. Bankman-Fried'in bugün ülkenin başkenti Nassau'da hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Polisin yaptığı açıklamada Sam Bankman-Fried'in ABD ve Bahamalar'ın yasalarına göre işlediği "mali suçlardan" ötürü tutuklandığı belirtildi.

New York Federal Savcılığı konuya ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bahamalar'ın ABD hükümetinin teslim ettiği gizli iddianemeye dayanarak tutuklamayı gerçekleştirdiğini" belirtti. Savcılık, "detaylı bilginin dosya mahkeme tarafından açıldığında paylaşılacağını" söyledi.

ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) yetkilisi Gurbir Grewal ise yaptığı açıklamada, "Bahamalar'daki ortaklarımızı tutuklama kararından dolayı takdir ediyoruz" dedi.

Sam Bankman Fried'in SEC'nin isnat ettiği suçlardan ötürü ABD Kongresi'ne bugün yeminli ifade vermesi bekleniyordu.

KİŞİSEL SERVETİ 15 MİLYAR DOLARDI

Bir zamanlar kripto para piyasasında "efsanevi" bir ünü olan ve kendini "Genç Warren Buffet" gibi gören Sam Bankman-Fried, geçen ay ABD'nin önde gelen gazetelerinden The New York Times'a verdiği demeçte, Washington'daki ana işinin "halkla ilişkiler" olduğunu ve çoğu zaman "çevreci göz boyamaya" dönük işler yaptığını kabul etmişti.

11 Kasım'da FTX'in CEO'luğundan istifa eden Bankman-Fried'in arkasından iflas başvurusunda bulunan kripto para borsası hakkında hazırlanan bir mahkeme raporu, iflas eden şirketin en büyük 50 yatırımcısına yaklaşık 3.1 milyar dolar borcu bulunduğuna işaret etmişti.

Ekim ayı sonunda Bankman-Fried'in kişisel serveti yaklaşık 15 milyar dolardı.

ABD SERMAYE PİYASASI KURULU SORUŞTURMA AÇMIŞTI

Dünyanın en büyük kritpo para borsası Binance'in, FTX’i satın almaktan vazgeçmesinin ardından kullanıcılar piyasadan paralarını çekmeye çalışınca likidite sıkıntısı ortaya çıkmış, bir süre sonra FTX iflas başvurunda bulunmuştu.

Son olarak Bahamalar'da sorgulandığı ortaya çıkan Bankman-Fried hakkında SEC de müşterilerin varlıklarının kötüye kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek amacıyla soruşturma başlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar