Gazze ve İsrail'de ölü sayısı 5 bine dayandı

Gazze ve İsrail'de ölü sayısı 5 bine dayandı
İsrail'e yönelik saldırıların ardından Gazze'deki yoğun hava bombardımanı devam ederken ölü sayısı da her geçen saat artıyor. Resmi rakamlara göre toplam ölü sayısı 4 bin 700'e yükselirken Gazze'deki yaralı sayısı da 13 bin olarak güncellendi.

Artı Gerçek - Filistinli grupların Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları öncülüğünde 7 Ekim'de İsrail'e yönelik düzenlediği saldırıların ardından her iki tarafta da ölü ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanı Mai al-Kaila Gazze'ye yönelik abluka ve hava saldırılarını sürdüren İsrail'in 7 Ekim'den bu yana 3 bin 478'den fazla Filistinlinin ölümüne, 13 binden fazlasının da yaralanmasına sebep olduğunu açıkladı.

NETANYAHU İSRAİL'DEKİ ÖLÜ SAYISINI 1400 OLARAK AÇIKLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İsrail'deki saldırılarda en az 1400 İsraillinin öldüğünü açıkladı. Böylece, resmi rakamlara göre Gazze ve İsrail'deki ölü sayısı 5 bine yaklaşmış oldu. Gazze'deki yoğun bombardıman ve abluka sürerken İsrail'i ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden'a "Gazze savaşında verdiği kesin destek için" teşekkür etti. Netanyahu televizyonda yayınlanan konuşmasında Biden'a Uygarlık güçleri ile barbarlık güçleri arasında" bir savaş olarak tanımladığı savaşı sürdüren İsrail'in arkasında durmaları için dünya ülkelerine çağrısını da yineledi.

EL EHLİ KATLİAMININ ARDINDAN ZİYARET

Öte yandan, yerel sağlık yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, dün gece İsrail bombardımanından kaçan ve yaralıları barındıran El Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen hava saldırısında en az 500 kişi öldü. Hamas tarafından yönetilen sağlık bakanlığı Gazze'nin merkezindeki el Ehli hastanesine yapılan saldırının arkasında İsrail'in olduğunu iddia ederken, İsrail ordusu İslami Cihad tarafından atılan ve arızalanan roketin patlamaya yol açtığını öne sürdü.

İslami Cihad ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada İsrail ordusunun Gazze'de bir hastaneye düzenlenen ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan saldırıdan kendisini sorumlu tutmasını "yalan" olarak niteledi. Açıklamada "Siyonist düşman, Gazze'deki Baptist Arap Ulusal Hastanesi'ni bombalayarak gerçekleştirdiği vahşi katliamın sorumluluğundan, her zamanki gibi yalanlar uydurarak ve suçu Filistin'deki İslami Cihad hareketine atarak kaçmaya çalışıyor. Bu nedenle düşman tarafından öne sürülen suçlamaların yanlış ve temelsiz olduğunu teyit ediyoruz" dendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar