Gazze'nin kuzeyindeki hastaneye yetersiz beslenme nedeniyle getirilen çocuklar: Bir hafta içinde dördü öldü

Gazze'nin kuzeyindeki hastaneye yetersiz beslenme nedeniyle getirilen çocuklar: Bir hafta içinde dördü öldü
İsrail'in 260 gündür saldırmasının yanısıra yardım girişlerini ve ulaştırılmasını engellediği Gazze Şeridi'nde bir haftada 4 çocuğun daha açlıktan öldüğü belirtildi.

Artı Gerçek - İsrail'in 9 aydır devam eden saldırılarında yerle yeksan olan Gazze Şeridi'nde çocukların enkaz ve yüz binlerce ton çöp yığını içinde, yardım ulaşmadığından ot yiyerek, temiz su bulunmadığından kirli su içerek, sıcaklarla birlikte daha da artan bulaşıcı hastalıklarla boğuşarak daha ne kadar hayatta kalabilecekleri, insanlığın kaçamayacağı devasa bir soru haline geldi.

Gazze'de açlıktan en çok etkilenen bölge olan kuzeydeki Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, düzenlediği basın toplantısında, insani felaketin boyutlarının daha da büyüdüğünü gözler önüne serdi.

'SON İKİ HAFTA İÇİNDE AÇ-SUSUZ 250 ÇOCUK GETİRİLDİ'

"Son saatlerde yetersiz beslenme nedeniyle hastanede bir çocuğumuzu kaybettik" diyen Ebu Safiye, yetersiz beslenme nedeniyle hastaneye getirilen çocuklardan son bir hafta içinde 4'ünün öldüğünü, son iki hafta içinde de yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle 250 çocuğun hastaneye getirildiğini aktardı.

'ENFEKSİYON VE SALGINLAR YAYILIYOR'

Yardımları engelleyen İsrail, sağlık ekipleri ve kurumlarını da hedef alırken, özellikle enfeksiyon ve salgınların yayılmasıyla Gazze'nin kuzeyini kıtlık ve ölümün sardığını belirten Ebu Safiye, uluslararası kuruluşlara, gıda, içme suyu, yakıt ve çöplerin temizlenmesi için gerekli ekipmanın girişine izin verilmesi dahil yardım çabalarını güçlendirmeleri çağrısında bulundu.

Kemal Advan Hastanesi Müdürü, "Gelecek günlerde daha fazla hasta ve kronik rahatsızlığı olanların şehit olabileceği bir sağlık felaketiyle karşı karşıyayız" dedi.

'ÇOK DAHA FAZLASI HASTANEYE ULAŞAMADAN SESSİZCE ÖLÜYOR'

Ebu Safiye'nin basın toplantısı öncesinde, Gazze'de büyük çoğunluğu çocuk 40 Filistinlinin açlık-susuzluktan öldüğü resmi kayıtlara geçti. Bunlar, hastaneye ulaşabilen vakalar. Binlerce çocuğa yetersiz beslenme teşhisi konulmuş durumda, ama onları tedavi edecek hastane, takviye gıdalar ve tıbbi bakım malzemeleri yok. Sağlık uzmanları, çok daha fazlasının hastaneye ulaşamadan sessizce açlıktan öldüğü uyarısını yapıyor.

Bu ay Hamas hükümetinin medya ofisi, Gazze'de 3 bin 500 çocuğun açlık sebebiyle ölümle yüz yüze olduğunu, Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de 50 bin çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduğunu duyurdu.

İSRAİL SALDIRILARINDA ÖLDÜRÜLENLERİN SAYISI 37 BİN 500'Ü GEÇTİ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda -15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere- en az 37 bin 551 Filistinli öldürüldü, 85 bin 911 Filistinli yaralanırken, enkaz altında halen binlerce kurban var. (AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar