Guterres'ten İsrail'in BM okullarına saldırılarına tepki: Artık durması gerekiyor

Guterres'ten İsrail'in BM okullarına saldırılarına tepki: Artık durması  gerekiyor
Yayınlanma:
A+ A-
BM Genel Sekreteri Guterres, son 24 saatte Gazze'de iki BM okuluna saldırı düzenlenmesi karşısında derinden sarsıldığını belirterek, BM tesislerinin dokunulmaz olduğunu vurguladı.

Artı Gerçek - İsrail'in son 24 saatte Gazze'deki Cebaliye kampında ve kampın kuzeyinde BM'ye ait iki okulu hedef alması üzerine BM'den tepki geldi.

BM Sözcülüğü'nden İsrail'in, BM Yakın Doğu'daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) ait iki okula düzenlediği saldırılar hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, Guterres, yoğun saldırılar arasında binlerce Filistinli sivilin BM tesislerine sığındığını anımsatarak, "Tesislerimizin dokunulmaz olduğunu tekrar teyit ediyorum" ifadesini kullandı.

Guterres, "Gazze'de iki UNRWA okulunun 24 saatten az bir sürede vurulması karşısında derinden sarsıldım. BM tesislerine sığınan, aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu onlarca insan öldürüldü ve yaralandı" değerlendirmesinde bulundu.

"Savaş her gün aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu çok fazla ve kabul edilemez boyutta sivil can kaybına yol açıyor. Artık durması gerekiyor." ifadesini kullanan Guterres, insani ateşkes çağrısını yineledi.

Guterres, Katar hükümetine arabuluculuk girişimleri için teşekkürlerini iletti.

İsrail, dün Cebaliye Kampı'ndaki BM'ye ait Fakhoora Okulu'nu hedef almış saldırılarda en az 80 kişi vefat etmişti. Kampın kuzeyindeki BM'ye ait Tal al-Zaatar okuluna da saldırı düzenlenmiş, iki saldırıda ölenlerin sayısı 200'e ulaşmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar