Hamas lideri Haniye: Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olmakta ısrarcı değiliz

Hamas lideri Haniye: Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olmakta ısrarcı değiliz
Türkiye'yi ziyaret eden Hamas lideri İsmail Haniye, AA ile söyleşisinde Gazze'nin yönetimini Filistin topraklarında kurulacak bir birlik hükümetine devredebileceklerini söyledi. Haniye, İsrail'in Refah'a girmesi halinde direniş ve katliam uyarısı yaptı.

Artı Gerçek - Gazze'nin mevcut savaştan sonra nasıl yönetileceğini ilişkin tartışma sürerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret eden Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'den kritik bir açıklama geldi. Haniye, Hamas heyetinin Erdoğan'la görüşmesi sonrası Anadolu Ajansı ile yaptığı söyleşide, Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olmakta ısrarcı olmadıklarını söyledi.

Hamas lideri, "Gazze Filistinliler tarafından yönetilir. Hamas, Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze'nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz" dedi.

Gazze'nin idaresiyle ilgili bazı alternatifler ortaya atıldığını ancak bunların başarı elde etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Haniye, "Gazze Filistinliler tarafından yönetilir. Hamas, Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze'nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz. Bunlar ulusal meselelerdir. Gazze'de, Batı Şeria'da veya her ikisinde de Filistin'in durumunu ne işgalcilerin ne de başkasının düzenlemesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Haniye, "Filistin iç siyasetinin düzenlenmesi için iki aşamalı bir çağrı yaptık. Bunun ilk aşaması Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinden oluşuyor. İkinci aşama ise Gazze'nin imarı ile Batı Şeria ve Gazze'deki kurumların tek çatı altında birleştirilmesini üstlenecek, devlet başkanlığı, yasama ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını sağlayacak ulusal hükümetin kurulmasıdır" dedi.

Gazze'nin Filistin'in ulusal bir parçası olduğunu söyleyen Heniyye, Gazze ve Batı Şeria'yı kapsayan ulusal uzlaşı hükümetinin, savaştan sonra Gazze'yi de yönetmesini beklediklerine işaret etti.

'REFAH'TA KATLİAM YAŞANIR'

Gazze'de onbinlerce Filistinlinin sığındığı güney kenti Refah'ta bir İsrail harekâtına karşı da uyarıda bulunan Haniye, "Çünkü bu, Filistin halkına karşı büyük bir katliama yol açabilir" diye konuştu. Hamas lideri, "Tüm kardeş ülkelere, Mısır'daki, Türkiye'deki kardeşlerimize, arabulucu olarak Katar'daki kardeşlerimize ve Avrupa ülkelerine, hem (İsrail) saldırganlığı dizginlemek ve Refah'a girilmesine engel olmak için hem de Gazze Şeridi'nden (İsrail ordusunun) tamamen çekilmesi ve Gazze'ye yönelik saldırıların sona ermesi için harekete geçme çağrısında bulunuyorum" dedi.

'REFAH'A GİRERLERSE BEYAZ BAYRAK KALDIRMAYIZ'

Haniye, direnişe de vurgu yaparak, "Ancak, eğer Siyonist düşman Refah'a giderse Filistin halkımız da beyaz bayrak kaldırmayacaktır. Refah'taki direnişçiler de kendilerini savunmaya ve halkına yönelik saldırılara karşı koymaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

'ABD'NİN REFAH TUTUMU ALDATICI'

Hamas lideri, ABD'nin İsrail'in Refah saldırısına ilişkin tutumunun da aldatıcı olduğu yorumu yaparak şunları söyledi:

"ABD'nin tutumu, sivillerin zarar görmesini istemediğini söylese de aldatıcıdır, bu bir yanıltma operasyonudur. Gazze'de öldürülen tüm siviller, binlerce, on binlerce şehit ABD silahlarıyla, ABD roketleriyle, ABD'nin siyasi koruması altında öldürüldüler. ABD'nin BMGK'de ateşkes kararını veto etmesi ne anlama geliyor? Bu, ABD'nin Gazze'ye yönelik katliamların ve cinayetlerin sürdürülmesine tam koruma sağlaması, şemsiyesi altına alması anlamına geliyor. ABD'nin dün, Filistin Devleti'nin BM'ye tam üye olmasını veto etmesi neyi ifade ediyor? Bu, ABD'nin, İsrail'in tutumunu benimsediğini ve Filistin halkının haklarına karşı çıktığını ifade ediyor. Bu yüzden biz, bu tuzağa, ABD'liler ile İsrailliler arasındaki sözde vazife değişimi tuzağına düşmedik."

ATEŞKES İÇİN İSRAİLİ'İN ÇEKİLMESİ ŞARTINI YİNELEDİ

Haniye, rehinelerin serbest bırakılması ve ateşkes için yapılan görüşmeleri de İsrail'in tıkadığını söyledi. Hamas lideri, "Hamas müzakerelerde esneklik gösterirken İsrail uzlaşmaz bir tavır takınıyor. Aksamanın sorumluluğu bu uzlaşmaz tavırda" dedi. İsrail'in tüm oturumlara ve arabulucular aracılığıyla sunulan onlarca belgeye rağmen Gazze'de ateşkesi kabul etmediğini vurgulayan Haniye şu ifadeleri kullandı:

"Onun tek isteği, esirleri geri almak ve sonrasında Gazze'deki savaşı yeniden başlatmak ve bunun olması mümkün değil. İsrail ordusunun Gazze'den tamamen çekilmesi gerekiyor. Yerinden edilenlerin Gazze'nin kuzeyine dönmesini de istemiyor. Sınırlı sayıda ve kademeli olarak geri dönüşü kabul ediyor. Bu da yapılamaz. 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria ve Gazze'den 14 bine yakın Filistinliyi tutukladığı bir dönemde, takas konusunda çok basit rakamlar ortaya koyuyor. Anlaşmaya varılmasını engelleyen İsrail ve onun görüşünü benimseyen ve hiç bir şekilde baskı uygulamayan ABD'dir. İsrail, bu talepleri kabul ettiği anda biz de mutlaka anlaşmayı imzalamaya hazır olacağız."

'OĞULLARIM FİLİSTİN HALKININ BİR PARÇASIDIR'

Oğullarının ve torunlarının öldürüldüğü saldırıya da değinen Haniye, bunun üç noktayı yansıttığını söyledi:

"Bunların başında düşmanın 7 ay boyunca askeri hedeflerine ulaşamaması, sivilleri, binlerce çocuğu, kadını ve yaşlıyı öldürmekten başka başarı elde edememesi geliyor. Dolayısıyla 3 oğlumun ve 5 torunumun katledildiği bayramda gerçekleştirilen katliam da bu kapsamda yer alıyor ve düşmanın başarısızlığını vurguluyor. İkinci boyutu da evime, evlatlarıma, torunlarıma kadar uzanan böyle bir katliamın, devam eden müzakerelerde taviz vermeleri konusunda hareketin lideri ve yönetimi üzerinde baskı oluşturacağını sanmaları ki bu yanıltıcıdır. Üçüncü olarak da oğullarım, Filistin halkının bir parçasıdır ve durumları Filistin halkının durumuyla aynıdır. İlk andan itibaren oğullarımın kanının Gazze'deki, Batı Şeria'daki, her yerdeki Filistin halkının evlatlarından daha değerli olmadığını söyledim."

'KUVAYİ MİLLİYE' BENZETMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Haniye, Erdoğan'ın "Hamas'ın Kuvayi Milliye'den farkı olmadığı" yönündeki iddiası hakkında da, "Şüphesiz ki, bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır" dedi. Hamas lideri, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin parlamento bloku toplantısında yaptığı ve Hamas'ı 'Ulusal kurtuluş hareketi' olarak tanımlayan ve Kuvay-i Milliye'ye benzeten açıklaması şüphesiz ki, bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır" diye konuştu. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar