Hamas'tan Biden'a 212 sayfalık yanıt: Öldürülen her bir Filistinlinin ismi açıklandı

Hamas'tan Biden'a 212 sayfalık yanıt: Öldürülen her bir Filistinlinin ismi açıklandı
ABD Başkanı Biden'ın Gazze'de İsrail'in öldürdüğü Filistinlilerin sayısına dair Hamas'a bağlı bakanlıktan yapılan açıklamaları sorgulaması tepki çekti. Hamas 212 sayfalık bir liste yayımladı. Bölgedeki son ölü sayısı ise 7 bin 326 olarak açıklandı.

Artı Gerçek - Hamas yönetimindeki Gazze'nin sağlık bakanlığı, İsrail'in 7 Ekim saldırılarından bu yana aralıksız sürdüğü bombardımanda ölen sivillere dair açıklamalarını sorgulayan ABD'ye yanıt olarak 212 sayfalık bir liste yayımladı. Listede, İsrail'in dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek noktalarından biri olan Gazze'ye durmaksızın bomba yağdırması sonucu ölen 7 bin 28 Filistinlinin her birinin isimleri ve kimlik numaraları yer aldı.

BIDEN NE DEDİ?

ABD Başkanı Joe Biden, önceki gün "Eminim masumlar ölmüştür ve bir savaş açmanın bedeli bu" ifadelerini kullanarak, Hamas'a bağlı bakanlığın açıkladığı ölü ve yaralı sayılarına güvenmediğini söylemişti. Biden'ın bu sözleri sorulan ABD Dışişleri de, Washington'ın "ciddi sayıda insanın öldüğünü bildiğini ama sayıları bağımsız olarak teyit edemediklerini ve Hamas'ın verilerine güvenmediklerini" belirtti.

gazze2.jpg

CAIR, BIDEN'DAN ÖZÜR TALEP ETTİ

ABD'den gelen bu açıklamalara çok sayıda kurumdan tepki geldi. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD Başkanı'nın "şoke edici ve haysiyetsizleştirici" açıklamaları nedeniyle özür dilemesini istedi.

Konsey'in Direktörü Nihad Awad, gazetecilerin yüksek ölüm oranlarını teyit ettiğini ve Gazze'den her gün kadın ve çocuk cesetlerinin yanı sıra kentlerin tamamının yerlebir olduğu görüntülerin geldiğini belirterek, "Başkan Biden bu videoların bazılarını izlemeli ve kendisine, ezilmiş çocukların ailelerinin evlerinin yıkıntılarından çıkarılmasının uydurma mı yoksa savaşın kabul edilebilir bir bedeli mi olduğunu sormalı. Her ikisi de değil" dedi.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: SAHADA GÖRDÜKLERİMİZLE TUTARLI

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün İsrail ve Filistin Direktörü Ömer Şakir ise sayıların manipüle edildiğine dair herhangi bir kanıt görmediğini söyleyerek, "Gazze Şeridi'ndeki insan hakları ihlallerini 30 yıldır izliyoruz, ki buna, çok sayıda çatışma da dahil. Sağlık Bakanlığı'ndan gelen verileri genel olarak güvenilir buluyoruz" diye konuştu.

gaze3.jpg

Şakir, geçmişte belirli İsrail saldırılarının ardından kendi bağımsız araştırmalarını yaptıklarında Hamas'a bağlı bakanlığın verileri ile büyük bir fark görmediklerini belirterek, "Verdikleri sayılar, son günlerde bizim sahada gördüklerimizle genel olarak tutarlı. Dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden birinde, her gün yüzlerce hava saldırısı düzenlendi" ifadelerini kullandı. Uydu görüntülerine baktıklarını anlatan Şakir, "Binaların sayılarını gördük ve sayılar, sahada gördüklerimize dair beklenti ile uyumlu. Dolayısıyla tüm bunları biraraya getirdiğinizde, toplam ölü sayılarına güveniyoruz" dedi.

'DİKKATLİ BİR BİÇİMDE KATALOGLANIYOR'

Şakir, Gazze'nin toplumsal yapısı nedeniyle de ölülerin isimlerinin dikkatli bir biçimde belgelenebildiğini söyledi: "Bu veri genellikle, her bir kişi için belirleyici bilgi içerecek şekilde kataloglanıyor. Buna güvenmemizin bir nedeni de bu."

'GERÇEKLİĞİ SİNDİRMEK ZOR OLUNCA...'

"Ne yazık ki gerçekliği sindirmek çok zor olunca, İsrail ve müttefiklerinin birçoğu, bunu inkâr etmeyi veya kafalarını kuma gömmeyi tercih ediyor" diyen Şakir, "Ne yaşandığına dair bir sis perdesi ve bilgi kirliliği yaratabildikleri sürece bu, onlara olanların devam edebilmesi için bir koruma sağlıyor. Her gün 100'den fazla Filistinli çocuğun öldürülmesine devam edilmesi..." tepkisini gösterdi.

'HAMAS SAVAŞÇILARI GRİ ALAN'

İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi, hesaplamada saldırılarda öldürülen Hamas savaşçılarının gri bir alan oluşturduğunu ama kadın ve çocuklar arasındaki kayıpların yüksek oranının, yüksek sivil ölümüne işaret ettiğini ekledi. Şakir, hastane katliamı gibi olayların hemen ardından sahadan verilen sayılardan çok, bakanlığın sonrasındaki kataloglama yöntemine güvendiklerini de belirtti.

ABD'NİN KENDİSİ GEÇMİŞTE BU VERİLERİ KULLANMIŞTI

Uzmanlar, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın geçmişte Birleşmiş Milletler (BM) istatistiklerini kullandığı için aynı bakanlığın verilerine dolaylı olarak itibar ettiğine de dikkat çekti. İsminin açıklanmasını istemeyen bir BM yetkilisi, çalıştığı birimin Gazze Sağlık Bakanlığı'nın verilerini yıllardır kullandığını ve teyit ettiğini belirterek, "Sayıları uydurduklarına dair hiçbir kanıt görmedim" dedi. Yetkili, Gazze'deki son ölü sayılarının geçmiş yıllardaki İsrail saldırılarına kıyasla çok daha yüksek olmasının sebebinin "sayıların şişirilmesi değil, saldırıların yıllardır görülmedik derece büyük olması" olduğunu vurguladı.

SON VERİLER NE?

Hamas'a bağlı sağlık bakanlığının 27 Ekim 2023 günü açıkladığı son verilere göre, 7 Ekim'den bu yana ölenlerin sayısı 298 kişi artarak 7 bin 326'ya yükseldi. Bu kişilerin 3 bine yakının çocuk olduğu belirtildi.

Hamas'ın 7 Ekim saldırılarında ise yaklaşık 1400 İsraillinin öldürüldüğü belirtiliyor. DNA testlerini sürdüren İsrail hükümeti, bu kişilerin en az 1300'ünün kimliğinin tespit edildiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar