Hollanda'da ırkçı siyasetçi Kuran yırttı, büyükelçi bakanlığa çağırıldı

Hollanda'da ırkçı siyasetçi Kuran yırttı, büyükelçi bakanlığa çağırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Hollanda'da aşırı sağcı ve ırkçı PEGIDA hareketi lideri Edwin Wagensveld iki gün önce Lahey'de Kuran-ı Kerim yırttığı bir eylem yaptı. Türkiye olay nedeniyle Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi'nin bakanlığa çağırdığını ve olayı kınadığını duyurdu.

Artı Gerçek - İsveç'in başkenti Stockholm'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Danimarkalı-İsveçli aşırı sağcı politikacı ve Danimarka'daki aşırı sağcı siyasi parti Stram Kurs'un lideri Rasmus Paludan'ın Kuran-ı Kerim yakmasının ardından benzer bir eylem Hollanda'da yaşandı. 22 Ocak Pazar günü Hollanda'nın Lahey kentinde ırkçı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld tek başına yaptığı eylemde Kur'an-ı Kerim yırttı. Wagensveld de eylemini tıpkı Paludan gibi polis koruması altına yaptı.

Wagensveld, 22 Ocak'ta yerel saatle 14.00'te idari başkent Lahey'deki parlamento binası önünde Kur'an-ı Kerim'i yırttığı görüntüyü Twitter hesabından paylaştı. Wagensveld'in tek başına yaptığı gösteri polis korumasında gerçekleşirken, ırkçı lidere Kur'an-ı Kerim'i yakmaması şartıyla izin verildiği belirtildi. Paylaşımın devamında yırtılan Kur'an sayfalarının başka bir yerde tava içinde yakıldığı görüldü.

HOLLANDA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞIRILDI

Wagensveld'in dünkü eyleminin ardından Dışişleri Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Hollanda Büyükelçisi'ne '"iğrenç ve aşağılık" olarak nitelediği eylemi kınadığını ve protesto ettiğini güçlü şekilde aktardığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsveç’in ardından bu kez Hollanda’da yaşanan ve kutsal değerlerimize hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylem, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa’da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır. Bu eylemler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef almakta; ayrıca birarada barış içinde yaşama kültürünü zedelemektedir" ifadelerini kullandı.

WAGENSVELD 22 EKİM'DE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Benzer şekilde 22 Ekim'de Rotterdam'da Kur'an-ı Kerim yakmayı planlayan PEGİDA'nın eylemi, Wagensveld'in gözaltına alınmasıyla başlamadan bitmişti. Rotterdam'daki gösterinin planlandığı yerde toplanan Müslüman gruplar, PEGIDA'nın Kur'an-ı Kerim yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle karşıt gösteri düzenlemişti. Gözaltına alındıktan sonra aynı gün salınan Wagensveld, ertesi gün Lahey kentinde, benzer bir eylem gerçekleştirmek istemiş fakat polis, gösteri kurallarına uymadığı gerekçesiyle Wagensveld'i yine gözaltına almıştı. Hollanda Savcılığı'ndan 17 Kasım'da yapılan yazılı açıklamada, Rotterdam'da PEGIDA gösterisinde megafon kullanarak Hz. Muhammed'e hakaret ettiği için polis tarafından gözaltına alınan Wagensveld'in, İslam inancına mensup kişilere değil dinin kendisine hakaret ettiği ve herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle yargılanmayacağı açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar