İddia: Türkiye Suriye'nin kuzeyine iki askeri ayrım noktası kuracak

İddia: Türkiye Suriye'nin kuzeyine iki askeri ayrım noktası kuracak
Yayınlanma:
A+ A-
TSK'nin, Suriye'de Türkiye destekli gruplar ile El Kaide kökenli HTŞ arasında yeni çatışmaları önlemek için iki yeni üs kuracağı öne sürüldü. Buna göre Halep-İdlib arasına kurulacak üsler için cuma günü 'Bir dizi subay ve asker askeri keşif yaptı'.

Artı Gerçek - Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde iki askeri üs kurmayı planladığı öne sürüldü. İddiaya göre, Halep ile İdlib arasındaki iki geçiş noktasında kurulacak olan üsler, terör örgütleri listesindeki Heyet Tahrir el Şam (eski El Nusra) ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) arasındaki çatışmaları engellemeyi amaçlıyor.

Arap basını, askeri ayrım noktalarının Halep kırsalındaki el-Gazzaviyye sınır kapısı ile İdlib’in kuzeyindeki Dayr Balut Sınır Kapısı yakınlarında kurulmasının planlandığını öne sürdü. Üst düzey bir SMO üyesi, Suriye'de yerel basına yaptığı açıklamada TSK'nin bölgeye konuşlandığını ve iki askeri tesisin kurulmasının beklendiğini ama inşaatın henüz başlamadığını iddia etti.

Kaynak, Türkiye'nin planladığı üssün kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunun bilinmediğini söyledi; TSK'nin planladığı askeri noktaların, geçen hafta Afrin'e giren HTŞ'nin SMO kontrolündeki bölgelerden çıkışını izleme amacıyla kurulacağını savundu.

Suriyeli muhaliflere yakın Marsad80 sitesi de Türkiye'nin söz konusu üsleri bölgede HTŞ ile SMO arasında daha fazla ihtilaf yaşanmasını engellemek için kurma kararı aldığını iddia etti.

Londra merkezli Şark ül Evsat gazetesi ise SMO'dan 'resmi' bir kaynağın şu sözlerini aktardı: “Türk kuvvetlerine bağlı bir dizi subay ve askerden oluşan bir askeri keşif ekibi, cuma günü Suriye Millî Ordusu tarafından kontrol edilen alanlar ile HTŞ tarafından kontrol edilen İdlib bölgelerini ayıran Dayr Balut Sınır Kapısı yakınında bir keşif turu gerçekleştirdi. Daha sonra Halep’in batı kırsalındaki iki tarafı birbirinden ayıran el-Gazzaviyye bölgesinde de benzer bir tur düzenlendi. İdlib ile Halep kırsalını birbirinden ayıran bu iki bölgede, bölgenin güvenliğini kontrol altına almak ve Suriye Millî Ordusu grupları ile HTŞ arasındaki yeni kanlı çatışmaları önlemek amacıyla iki askeri noktanın kurulmasına hazırlığı yapılıyor." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar