İlham Ehmed: Riyad heyeti meşru değil

İlham Ehmed: Riyad heyeti meşru değil
Kuzey Suriye halklarının temsilcileri Cenevre 4 görüşmelerine davet edilmedi. DÜNYA – MSD Eşbaşkanı İlham Ehmed, Kuzey Suriye halklarının temsilcilerinin...

Kuzey Suriye halklarının temsilcileri Cenevre 4 görüşmelerine davet edilmedi.

DÜNYA – MSD Eşbaşkanı İlham Ehmed, Kuzey Suriye halklarının temsilcilerinin Cenevre 4 görüşmelerine davet edilmediğini ve bu görüşmelerde alınan kararların halk nezdinde bağlayıcı olmadığını söyledi.

Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan MSD Eşbaşkanı, Cenevre 4 görüşmelerine davet edilen kişi ve grupların  Riyad heyeti gibi, Suriye’deki krizin çözümü için meşru bir misyonu olmayan taraflar olduğuna dikkat çekti.

İlham Ehmed, Türkiye'nin çabaları ile demokratik güçlerin ve halkın gerçek temsilcilerinin görüşmelerden uzak tutulduğunu belirtti.

Amerika’da bir süredir devam eden diplomatik görüşmelere değinen İlham Ehmed, Amerika’da görüşme yaptıkları kurumların görüşlerinin de Cenevre 4’e Suriye halklarını temsil edenlerin katılması yönünde olduğunu dile getirdi.

Cenevre 4’ün mevcut katılımcılar ile diğer Suriye konulu toplantıların akıbetine benzer bir seyir izleyeceğini vurgulayan İlham Ehmed, "Görüşmeler sonucunda bir kez daha görülecek ki katılımcılar sadece bölgedeki krize sponsor olma görevini sürdüreceklerdir" dedi.

Öne Çıkanlar