İngiltere'nin yeni kabinesinde David Cameron süprizi

İngiltere'nin yeni kabinesinde David Cameron süprizi
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, kabine değişikliğinde bir sürpriz yaparak eski başbakan David Cameron'ı dışişleri bakanlığına getirdi. Sunak'ın, gelecek yılki seçimler öncesinde partisini merkeze çekmeye çalıştığı yorumu yapılıyor.

Artı Gerçek - İngiltere'de İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın Filistin yanlısı protesto gösterilerine karşı çıkarak tetiklediği kabine değişikliğinden sürpriz bir isim de çıktı. İngiliz dış politikasının en tartışmalı kararlarından biri olan Brexit (AB'den ayrılma süreci) döneminin başbakanı David Cameron dışişleri bakanı olarak kabineye girdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Filistin yanlısı gösterileri yasaklamadığı gerekçesiyle polisi eleştirmesi sonrasında İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı. Dışişleri Bakanı James Cleverly, Braverman'dan boşalan içişleri bakanlığına kaydırıldı. Dışişleri bakanlığı görevine de, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin eski lideri ve eski başbakan David Cameron getirildi.

İLK MESAJI 'MÜTTEFİKLERE'

Cameron, 2010-2016'da başbakanlık görevini yürütmüş, 23 Haziran 2016’da kumar oynayarak referanduma gitmiş ve Brexit kararı alınmasının ardından istifa etmişti. Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesi sonrasında yaptığı ilk açıklamada ise başbakanlık sırasında elde ettiği deneyimin, mevcut uluslararası krizlerde kendisine fayda sağlayacağını söyledi. Cameron'ın "Ukrayna'daki savaş ve Ortadoğu'daki kriz dahil olmak üzere bir dizi ürkütücü uluslararası meseleyle karşı karşıyayız. Bu derin küresel değişim zamanında, bu ülkenin müttefiklerinin yanında durması, ortaklıklarını güçlendirmesi ve sesinin duyulmasını sağlaması hiç bu kadar önemli olmamıştı" sözleri dikkat çekti.

İngiltere'de gelecek yıl düzenlenmesi beklenen genel seçimler öncesinde Muhafazakâr Parti, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin epey gerisinde görünüyor. Sunak'ın partinin sağında yer alan Braverman'ı görevden alması ve Cameron'ı bakanlığa getirmesi, daha merkezde bir siyaset ile oy oranını artırma girişimi olarak görülüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar