Irak Dışişleri Bakanı: İranlı Kürt grupları IKBY-İran sınırından uzaklaştırdık

Irak Dışişleri Bakanı: İranlı Kürt grupları IKBY-İran sınırından uzaklaştırdık
Yayınlanma:
A+ A-
Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Tahran ile Bağdat arasında anlaşmazlık konusu olan IKBY'deki İranlı muhalif Kürt grupları sınırdan uzaklaştırdıklarını söyledi. Hüseyin "IKBY derinliklerindeki kamplara yerleştirildiler" dedi.

Artı Gerçek - Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin bugün yaptığı açıklamada Bağdat yönetiminin, İran'la Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kürt bölgesi sınırında bulunan İranlı Kürt grupları, Bağdat ve Tahran arasındaki güvenlik anlaşmasının bir parçası olarak sınırdan uzaktaki kamplara yerleştirmeye başladığını söyledi. Irak ve İran mart ayında bir sınır güvenliği anlaşması imzalamış, Iraklı yetkililer bu anlaşmanın öncelikli amacının Tahran'ın silahlı Kürt muhaliflerin kendi güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşündüğü IKBY ile olan sınırı sıkılaştırmak olduğunu söylemişti.

'IRAK KÜRDİSTANI'NIN DERİNLİKLERİNDEKİ KAMPLARA YERLEŞTİRİLDİLER'

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, "Irak ve İran arasındaki anlaşmaya dayanarak, bu grupların sınır bölgelerinden uzaklaştırılması için gerekli önlemler alındı ve Irak Kürdistanı'nın derinliklerindeki kamplara yerleştirildiler" dedi. Hüseyin ayrıca Çarşamba günü Tahran'ı ziyaret edeceğini ve sınırda herhangi bir gerilimi önleme umuduyla mesajı bizzat ileteceğini söyledi.

İRAN YENİDEN SALDIRI TEHDİDİNDE BULUNMUŞTU

Hüseyin, "İran tarafıyla şiddet kullanma ve Irak'ın Kürdistan bölgesindeki bazı bölgelere saldırma tehdidinde bulunmamaları konusunu da görüşeceğiz" dedi. İran uzun zamandır özerk IKBY'yi İran'a karşı saldırılarda bulunan silahlı grupları barındırmakla suçluyor. İran Devrim Muhafızları defalarca bu grupların üslerini hedef aldı. İran Dışişleri Bakanlığı geçen ay yaptığı açıklamada Irak'la varılan anlaşma uyarınca Bağdat'ın 19 Eylül'den önce IKBY'deki İranlı Kürt muhalif grupları silahsızlandırmayı, üslerini kapatmayı ve başka yerlere taşımayı taahhüt ettiğini duyurmuştu. İranlı yetkililer, son tarihin kaçırılması halinde, Tahran'ın geçen yılın sonuna kadar düzenli olarak üstlendiği IKBY'deki muhalif Kürt gruplara yönelik saldırıları yeniden başlatabileceklerini söylemişti. Yerel yetkililere göre Eylül 2022'de Devrim Muhafızları IKBY'deki İranlı muhalif Kürt örgütlerin karargahlarına füze ve insansız hava araçlarıyla ateş açmış ve en az 13 kişi ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar