Irak eşcinsel ilişkiyi 'suç' kapsamına aldı: 15 yıla kadar hapis cezası

Irak eşcinsel ilişkiyi 'suç' kapsamına aldı: 15 yıla kadar hapis cezası
Irak'ta eşcinsel ilişkiyi 'suç' diye niteleyen ve hapis cezası öngören yasa tasarısı kabul edildi. İnsan hakları kuruluşları tepkili: "Ülkenin LGBTİ+ bireylere yönelik ihlallerle dolu siciline yeni bir kara leke eklendi."

Artı Gerçek - Irak parlamentosu eşcinsel ilişkiyi 'suç' sayan ve 10 ila 15 yıl arasında hapis cezası öngören bir yasa tasarısını onayladı. 'Fuhuş ve Eşcinsellikle Mücadele Yasası' adını taşıyan yeni yasa uyarınca trans bireyler de bir ila üç yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yasayı destekleyenler, bunların ülkedeki dini değerlerin korunmasına yardımcı olacağını ileri sürüyor. İnsan hakları kuruluşları ise bu değişikliklerin Irak'ın LGBTİ+ bireylere yönelik ihlallerle dolu siciline bir kara leke daha eklediğini vurguluyor.

Yasa uyarınca, "eşcinselliği veya fuhşu teşvik eden" kişiler, cinsiyet değiştirme ameliyatı yapan doktorlar, "kasıtlı olarak" kadın gibi davranan erkekler ve "eş değiştirme" eyleminde bulunanlar da yeni yasa kapsamında hapis cezasına çarptırılacak.

İDAM CEZASINDAN TEPKİLER ÜZERİNE GERİ ADIM ATILDI

1980'lerin sonunda kabul edilen fuhuşla mücadele yasasında değişiklik öngören tasarının bir önceki taslağında eşcinsel ilişkiler için idam cezası öngörülmüştü. Ancak ABD ve diğer Batılı ülkelerin itirazı üzerine bu tasarı değiştirilmişti.

Değişiklik önergesini veren milletvekili Raed al-Maliki'ye göre yasa tasarısının kabulü Başbakan Muhammed Şia el-Sudani'nin bu ay başındaki ABD ziyareti sonrasına ertelenmişti. AFP haber ajansına konuşan Maliki, "Ziyareti etkilemek istemedik. Bu bir iç meseledir ve Irak'ın içişlerine herhangi bir müdahaleyi kabul etmiyoruz" dedi.

Irak'taki yetkililerin uzun zamandır hedef aldığı LGBTİ+ bireyleri cezalandırmak için daha önce de diğer ahlak yasaları kullanılmıştı. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve diğer insan hakları örgütleri de çok sayıda kaçırma, işkence, tecavüz ve cinayet vakasını raporlamıştı.

Irak'ın önde gelen siyasi partileri son yıllarda LGBT haklarına yönelik eleştirilerini arttırdı ve protestolarda gökkuşağı bayrakları yakıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, yeni yasanın insan hakları ve özgürlükler için tehdit olduğunu belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da değişiklikleri "tehlikeli ve endişe verici" olarak nitelendirdi. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar