Irak'ta kum fırtınası: 400'den fazla kişi hastaneye kaldırıldı

Irak'ta kum fırtınası: 400'den fazla kişi hastaneye kaldırıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Mayıs 2022 02:43
A+ A-
Bir süredir aralıklarla kum fırtınasının etkili olduğu Irak, sabah saatlerinde yeniden kum fırtınasının etkisi altına girdi. Fırtına nedeniyle 400’den fazla kişi hastaneye kaldırıldı.

Nisan ayının başından beri kum fırtınasının etkili olduğu Irak’ta bu sabah saatleri itibariyle başkent Bağdat ile ülkenin güneyinde yeniden fırtına etkili oldu. Irak basınının hastane kaynaklarına dayandırdığı haberlerinde, ülkenin orta kısmı ile güneyinde etkili olan kum fırtınası nedeniyle nefes darlığı çeken 400’den fazla kişinin hastaneye kaldırıldı.

Haberlerde, Bağdat’ta 100’den fazla, Necef’de 70’ten fazla, Diyale’de 50, Anba’da 50’den fazla, Babil’de 100’den fazla ve Divaniye, Simava, Meyasan’da ise onlarca kişinin hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Bir süredir etkili olan kum fırtınası nedeniyle Uluslararası Bağdat Havalimanı ile Uluslararası Necef Havalimanında uçuşlar askıya alınmıştı.

Irak’ta geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan kum fırtınasında 5 kişi hayatını kaybetmiş, 717 kişi hastaneye kaldırılmıştı. Başkent Erbil'de de uçuşlar iptal edilmiş ve Meteoroloji uzmanlarının hava durumu tahminleri yapmasına yasak getirilmişti.