İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri düştü

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri düştü
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter, Azerbaycan sınırında kaza yaptı. Helikopter, pazartesi sabahı erken saatlerde bulunurken, yaşam belirtisi olmadığı açıklandı. İşte kazaya ilişkin pazar günü yaşanan gelişmeler...

Artı Gerçek - Amerikan yaptırımları nedeniyle uçak ve helikopter filosunu yenilmekte, yedek parça almakta zorlanan İran'da, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ı Azerbaycan sınırından Tebriz kentine taşıyan helikopter kaza yaptı. Helikopterin ilk olarak 'sert iniş' yaptığı açıklandı. Ancak arama çalışmalarının kötü hava koşulları nedeniyle sekteye uğradığı sırada devlet televizyonundan duaların yayınlanmaya başlaması dikkat çekti. Helikopter, pazartesi sabahı erken saatlerde bulundu. Reisi ve diğer yetkililerin öldüğünden şüphe ediliyor.

Kazaya ilişkin pazar günü yaşanan gelişmeler şöyle:

TELEVİZYONLARDA DUA OKUNUYOR

Arama çalışmalarının devam ettiği sırada yarı resmi Fars ajansı İranlılara, "Reisi için dua etme" çağrısı yaptı. Devlet televizyonunda cumhurbaşkanının can güvenliği için dua yayınlanırken, memleketi Meşhed'de de yüzlerce kişinin Reisi için dua ettiği belirtildi.

KURTARMA EKİBİNDEN ÜÇ KİŞİ DE KAYBOLDU

İran Kızılayı, bölgedeki hava şartlarının çok zorlu olduğunu ve arama kurtarma ekibinden üç çalışanın kaybolduğunu duyurdu. Açıklamada, ekiplerin helikopterin düştüğü sanılan noktaya çok yakın olduğunu ancak havanın kararacak olması, çok soğumasının beklenmesi ve yağmur nedeniyle kurtarma operasyonunun yavaşlayacağı belirtildi.

'BİR YOLCU İLE TEMAS KURULDU'

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mansuri, kazadan uğramasından sonra helikopterde bulunan iki kişiyle birkaç kez telefon bağlantısı kurulduğunu söyledi. İran devlet televizyonuna konuşan Mansuri, "Biri helikopter personeli diğeri yolculardan iki kişiyle, birkaç kez telefon irtibatı kuruldu. O sırada bu durum bize, hadisenin çok büyük olmadığı kanaatini verdi" dedi. Mansuri, Reisi'nin bulunduğu helikopter ile diğer iki helikopterin yerel saatle 13.30'da irtibatının kesildiğini ve iki helikopterin yaklaşık 15-20 dakika bölgede Reisi'nin helikopteri için arama yaptığını da söyledi.

İRAN GENELKURMAYINDAN TALİMAT

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Reisi'nin helikopterinin bulunması için seferberlik ilan etmişti. Devlet televizyonuna göre Bakıri, ordunun ve Devrim Muhafızlarının tüm kaynaklarının arama kurtarma çalışmalarında kullanılması emrini verdi.

AB'DEN UYDU HARİTALAMA HİZMETİ İLE YARDIM

Avrupa Birliği de, İran'ın talebi üzerine hızlı müdahale uydu haritalama hizmetini etkinleştirdiğini açıkladı. AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın yardım talebi üzerine helikopter kazası nedeniyle Copernicus Acil Durum Yönetim Hizmeti'nin aktive edildiğini duyurdu.

reisi-helikopter.jpg
Reisi'yi ve Emirabdullahiyan'ı taşıyan helikopter, İran-Azerbaycan sınırında kazadan önce böyle görüntülenmişti.

IRAK YARDIM TEKLİF ETTİ

İran'ın komşusu Irak da, içişleri bakanlığı, Irak Kızılayı ve diğer ilgili kurumlara, dağlık bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına yardım etme talimatı verildiğini açıkladı.

ALİYEV'DEN AÇIKLAMA

Reisi'nin son görüştüğü lider olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, çok üzgün olduğunu ve her türlü yardıma hazır olduklarını açıkladı.

aliyev.jpg

Aliyev, bugün iki ülke sınırında baraj açılışı için bir araya geldiği İran Cumhurbaşkanı ile dostane bir şekilde ayrıldıklarını belirterek "Dualarımız Reisi ve heyetiyle" dedi. Aliyev, "Komşu, dost ve kardeş ülke olarak Azerbaycan, ihtiyaç duyulan her türlü yardımı vermeye hazır" ifadeleri kullandı.

DEVLET TELEVİZYONU: SERT İNİŞ YAPTI

Reisi'nin üç helikopterlik konvoyundaki kaza haberi, ilk olarak devlet televizyonu tarafından duyuruldu. Haberde, Reisi'nin "konvoyundaki bir helikopterin kazaya karıştığı" ve "sert iniş" yaptığı belirtildi. Konvoyda toplamda üç helikopter bulunduğu aktarılırken, başka ayrıntı paylaşılmadı.

'DIŞİŞLERİ BAKANI VE VALİ DE HELİKOPTERDEYDİ'

Ancak Devrim Muhafızları ile bağlantılı yarı resmi Tasnim ajansı başta olmak üzere İran medyası, kaza yapan helikopterin bizzat Reisi'yi taşıdığı bilgisini duyurdu. Tasnim'in haberine göre helikopter, Doğu Azerbaycan vilayetinde kötü hava koşulları ve sis nedeniyle kaza yaptı. Tasnim, aynı helikopterde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın yanı sıra Doğu Azerbaycan Valisi Ayetullah El Haşim ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah El Haşim'in de bulunduğunu duyurdu.

İÇİŞLERİ BAKANINDAN MUĞLAK AÇIKLAMA: KURTARMA EKİPLERİ YOLDA

İran İçişleri Bakanı Ahmad Vahidi de "Reisi'yi taşıyan konvoydaki helikopterlerden birinin" sert iniş yaptığını doğruladı. Vahidi, "Kötü hava koşulları nedeniyle kurtarma ekipleri hâlâ yolda" derken, kendilerinin de olayla ilgili ayrıntı beklediklerini söyledi.

'ORMANLIK ALANDA DÜŞTÜ'

IRNA ajansı ise kurtarma ekiplerinin kötü hava koşulları ve yoğun sis nedeniyle zorlandığını duyurdu. IRNA, helikopterin ormanlık bir alanda düştüğünü de duyurdu.

İRANLI YETKİLİ: HAYATLARI TEHLİKEDE

Reuters ajansına isim vermeden konuşan İranlı bir yetkili, "Hâlâ umutluyuz ama kaza yerinden gelen haberler çok endişe verici" dedi. Yetkili, "Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan'ın hayatları tehlikede" diye konuştu.

'OLAY CİDDİ, YARALANMA İHTİMALİ YÜKSEK' İDDİASI

Reform yanlısı haber sitesi Ensaf ise olayla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, "kazanın ciddi olduğunu" yazdı. Sitenin kaynağı, "Yaralananlar olma ihtimali yüksek" iddiasında bulundu.

Kazanın, Tahran'ın 600 kilometre kuzeybatısında meydana geldiği belirtiliyor.

ALİYEV'LE BİRLİKTE BARAJ AÇMIŞTI

reisi2.jpg

Reisi, kazadan önce İran-Azerbaycan sınırında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Aras Nehri üzerindeki Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar