İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan helikopter kazasında öldü

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan helikopter kazasında öldü
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşırken düşen helikopterin enkazı, kazadan yaklaşık 15 saat sonra bulundu. Reisi'nin yardımcısı Mansuri, İran Cumhurbaşkanı'nın ve Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan'ın öldüğünü teyit etti.

Artı Gerçek - İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve başka üst düzey yetkilileri Azerbaycan sınırından Tebriz'e taşıdığı sırada kaza yapan helikopterin enkazı, yaklaşık 15 saat sonra bulundu. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mansuri, Reisi ve Abdullahiyan dahil, helikopterdekilerin öldüğünü teyit etti.

Reisi ile Abdullahiyan'ın ölümünü ilk olarak, İran'ın yarı resmi Mehr ajansı "İran Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'nı taşıyan helikopterdeki tüm yolcular şehit oldu" sözleriyle ilan etti. İran devlet televizyonu da ölüm haberini duyurdu.

İran medyasına göre, kazada Reisi ile Abdullahiyan'ın yanı sıra Tebriz Valisi Malik Rahmeti, ülkenin dini lideri Ali Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim, Devrim Muhafızları Ordusu mensubu iki üst düzey askeri yetkili ve üç mürettebat da öldü.

reisi.jpg
İran Kızılayı, helikopterin enkazının görüntüsünü yayınladı.

Reisi'nin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği ortak baraj açılışı töreninden dönüşte, dağlık alanda ormana düşen helikopterin, Türkiye'nin arama çalışmalarına yardım için gönderdiği Akıncı İHA'nın tespitleriyle bulunduğu belirtiliyor.

akinci2.jpg

Helikopterin, kaza haberinden yaklaşık 15 saat sonra bulunmasına ilişkin son gelişmeler şöyle:

KIZILAY BAŞKANI: 2 KİLOMETRE KALDI, DURUM İYİ DEĞİL

İran Kızılayı Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada helikopter enkazını bulduklarını, ulaşmaları için 2 kilometre kaldığını duyurdu. Kolivend, "Helikopter bulundu. helikopteri görüyoruz, hepimiz olay yerine doğru gidiyoruz. 2 kilometre mesafede. Durum iyi değil" dedi.

DEVLET TELEVİZYONU: YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran devlet televizyonu da, enkazda yaşam izi olmadığını duyurdu.

'TAMAMEN YANDI' İDDİASI

Reuters'a ismini vermeden konuşan bir yetkili ise helikopterin tamamen yandığını iddia etti. Yetkili, helikopterdekilerin hepsinin ölmüş olduğundan şüphelenildiğini söyledi.

'AKINCI İHA ISI KAYNAĞI TESPİT ETTİ'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre helikopter, Türkiye'nin yardım için gönderdiği Akıncı İHA'nın bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaşması sonrasında bulundu.

akinci.jpg
Akıncı İHA'nın aldığı görüntüler de basınla paylaşıldı.

BARAJ AÇILIŞINDAN DÖNÜYORDU

Kaza sırasında Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırındaki Aras Nehri'ne yapılan iki yeni barajın ortak açılış töreninden dönüyordu. Helikopter, İran'ın Doğu Azerbaycan vilayetindeki Culfa yakınlarında, dağlık alanda ormana düştü.

1979 ÖNCESİ ALINMIŞ AMERİKAN YAPIMI BELL 212

İran devlet ajansı IRNA'ya göre, Reisi ve heyetini taşıyan helikopter, Tahran'ın Şah yönetimi sırasında satın aldığı Amerikan yapımı Bell 212'ydi. Bu ayrıntının ortaya çıkmasıyla gözler bir yandan da, İran'ın uçak ve helikopter filosunu yenilemesine ve yedek parça almasına engel olan Amerikan yaptırımlarına çevrildi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar