İran'da dört eylemci için 'Allah'a karşı savaş' suçundan idam cezası istendi

İran'da dört eylemci için 'Allah'a karşı savaş' suçundan idam cezası istendi
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da yapılan protesto eylemlerine Tahran bölgesinde katılan 300'den fazla kişinin yargılanacağı açıklandı. Dört eylemci hakkında ise "Allah'a karşı savaşmak" suçundan idam cezası talep edileceği duyuruldu.

Artı Gerçek - İran'da 13 Eylül'de 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındığı sırada şüpheli şekilde komaya giren ve üç gün sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin cenazesinin ardından ülkede yapılan kitlesel eylemlere katılanlara yönelik ağır cezalar veriliyor.

İran Yargı Erki'nden pazartesi günü yapılan açıklamaya göre başkent Tahran'da eylemlere katılan 300'den fazla kişiye çeşitli suçlamalar yöneltildi.

Bunlardan dördünün cezası idam olan "Muharebe" (Allah'a karşı savaş) suçuyla itham edildiği açıklandı.

Mizan Online'a konuşan Tahran Savcısı Ali Salihi 315 eylemciye "ülkenin güvenliğine karşı hareket etme niyetiyle bir araya gelmek ve gizli anlaşma yapmak”, "sisteme karşı propaganda yapmak" ve "kamu düzenini bozmak" suçlarının yöneltildiğini duyurdu.

"Dört isyancıya da muharebe suçlaması yöneltildi" diyen Savcı Salihi "Bu kişiler toplumu ve halkı terörize etmek için silah kullandı, güvenlik görevlilerini yaraladı, ülkenin güvenliğini bozmak ve kutsal İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı çıkmak niyetiyle hükümete ve halka ait malları yaktı ve zarar verdi" ifadelerini kullandı.

İran Yargı Erk'i 12 Ekim'de yaptığı bir önceki açıklamasında Tahran ve Hürmüzgan eyaletlerinde 100'den fazla kişiye çeşitli suçlamalar yöneltildiğini duyurmuştu.

İranlı İnsan hakları örgütü HRANA'ya göre ülkede bir ayı aşkın süredir yapılan eylemlerde çoğunluğu göstericiler olmak üzere, aralarında güvenlik gücü mensuplarının da bulunduğu 200'den fazla kişi yaşamını yitirdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar