İran'ın eski dışişleri bakanı, helikopter kazasından ABD'yi sorumlu tuttu

İran'ın eski dışişleri bakanı, helikopter kazasından ABD'yi sorumlu tuttu
İran'ın eski dışişleri bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı Reisi ve kendisinin selefi olan Abdullahiyan'ın öldüğü helikopter kazasından ABD yaptırımlarını sorumlu tuttu. Zarif, havacılık sektörünün bu nedenle hayati önemdeki uçak parçalarını alamadığını söyledi.

Artı Gerçek - İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın bindikleri Amerikan yapımı Bell 212 tipi helikopterin Azerbaycan sınırında düşmesi sonucu ölmelerinin ardından gözler bir kez daha, ABD'nin Tahran'a dayattığı yaptırımlara ve bu yaptırımlar nedeniyle ülkenin uçak ile helikopter filosunu yenileyememesine çevrildi. İran'ın eski dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, kazanın sorumlularından birinin, İran'ın havacılık sektöründe yedek parça alımının önüne geçen Amerikan yaptırımları olduğunu söyledi.

Zarif, İran devlet televizyonu ile söyleşisinde, yaptırımlar nedeniyle İran'ın modern havacılıktaki gelişmelere erişiminin engellendiğini vurgulayarak "Dünkü trajedinin suçlularından biri, İran'ın hayati önemdeki uçak parçalarını temin etmesini yasaklayan yaptırımları nedeniyle ABD" dedi.

1979 ÖNCESİ ALINMIŞ HELİKOPTERLER

Reisi, Abdullahiyan ve başka üst düzey yetkilileri Azerbaycan sınırındaki baraj açılışı töreninden döndürürken yoğun sis altında düşen helikopterin, Bell 212 olduğu açıklanmıştı. İran'da düşen modelin de, Bell Helicopter isimli Amerikan firması tarafından ilk olarak 1960'larda Kanada ordusu için üretildiği belirtiliyor. Sivil versiyonları da bulunan Bell 212, ABD'de güvenlik kurumları ve Tayland ulusal polisi tarafından da kullanılıyordu.

İran'da düşen helikopterin tam olarak kaç yıllık olduğu bilinmese de, ABD yaptırımlarının kademe kademe başladığı 1979 İslam Devrimi öncesindeki Şah yönetimi tarafından alındığı biliniyor. FlightGlobal sitesinin 2024 tarihli Dünya Hava Kuvvetleri listesine göre, İran donanması ve hava kuvvetlerinde bu helikopterlerden toplamda 10 adet var. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar