İspanya Başbakanı Sanchez, istifa edip etmeyeceğine karar vermek için kamu görevlerini askıya aldı

İspanya Başbakanı Sanchez, istifa edip etmeyeceğine karar vermek için kamu görevlerini askıya aldı
Eşi hakkında yolsuzluk soruşturması açılması üzerine istifa edip etmeyeceğine karar vermek için kamu görevlerini askıya alan İspanya Başbakanı Sanchez, sağcı ve aşırı sağcı liderleri 'eşine komplo kuranlarla işbirliği yapmakla' suçladı.

Artı Gerçek - İspanya'da Sosyalist İşçi Partili (PSOE) Başbakan Pedro Sanchez, eşi Begona Gomez'e yöneltilen nüfuz ticareti ve yolsuzluk suçlamaları hakkında mahkemenin önsoruşturma başlatması üzerine kamu görevlerini askıya aldı.

KARARINI 29 NİSAN'DA AÇIKLAYACAK

Eşi hakkında soruşturma açılmasının ardından, gelecekle ilgili düşünmeye ihtiyaç duyduğunu söyleyen İspanya Başbakanı, hükümeti yönetmeye devam etmek isteyip istemediğine karar vermek için "birkaç günlüğüne" kamu görevlerinden çekileceğini belirtti. İstifa etmeyi düşündüğüne işaret eden Sanchez, kararını 29 Nisan pazartesi günü açıklayacak.

'DÜRÜST OLMAK GEREKİRSE, BİLMİYORUM'

Geçen yıl azınlık koalisyon hükümeti kurarak bir dönem daha başbakanlığı garantiye alan sosyal demokrat lider, X hesabında paylaştığı açıklamada "Durup düşünmem lazım. Bu noktada kendime şu soruyu sormam gerekiyor: Buna değer mi? Dürüst olmak gerekirse, hükümeti yönetmeye devam etmeli miyim, bu onurdan vazgeçmeli miyim, bilmiyorum" dedi.

'EŞİNİN KAMU PARASI ALAN ŞİRKETLERLE BAĞLANTILARI'

Sanchez'in eşi Begona Gomez'i soruşturan mahkeme, sürecin selameti gerekçesiyle daha fazla ayrıntı vermedi, Manos Limpias (Temiz Eller) isimli yolsuzluk karşıtı kampanya grubunun şikayetini değerlendirdiğini belirtmekle yetindi.

İspanya medyasının ele geçirdiği belgelere göre Temiz Eller'in şikayeti, başbakanın eşinin kamu parası ve ihalesi alan şirketlerle bağlantılarına odaklanıyor. Suçlama, 2022'ye dek Madrid'deki IE işletme okulunda Afrika araştırma merkezinin yöneticiliğini yaptığı dönemde Gomez’in turizm şirketi Globalia ile havayolu şirketi Air Europa'dan çıkar elde ettiğine dayanıyor. Buna göre Kovid pandemisi döneminde sahibi olduğu Air Europa’nın kurtarılması için devletten 475 milyon euro alan Globalia, buna koşut IE Afrika Merkezi'yle sponsor olmak için anlaşma yaptı.

IE ise Globalia veya kuruluşlarından hiçbir zaman mali destek almadığı açıklamasını yaptı.

Son yıllarda medyada önemli yer bulan davalara öncülük eden Manos Limpias'ın liderinin aşırı sağla bağlantıları olduğu konuşuluyor.

'EŞİM MASUMİYETİNİ SAVUNACAK'

Başbakan Sanchez, X'teki açıklamasında, kendisine ve eşine yönelik saldırıların ciddiyetinin ölçülü bir yanıtı hak ettiğini, eşinin yanlış bir şey yapmadığını, soruşturmada işbirliği yapacağını ve masumiyetini savunacağını söyledi.

'PP VE VOX LİDERLERİ TACİZ STRATEJİSİNDE ROL ALDI'

İktidarda kalmanın "sağın ve aşırı sağın siyaseti çevirmeye çalıştığı çamurun" içinde kalmaya değip değmediğini sorgulayan, aylardır eşi üzerinden kendisini zayıflatmaya çalışan "taciz stratejisi" uygulandığını söyleyen sosyal demokrat lider, anamuhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) lideri Alberto Nunez Feijoo ve aşırı sağcı Vox partisi lideri Santiago Abascal'ı hedef aldı. İki lideri, eşine yönelik iddiaları yayanlarla "işbirliği yapmakla" suçladı.

PP LİDERİ: KORKACAK BİR ŞEYİ YOKSA NEDEN AÇIKLAMA YAPMIYOR

Feijoo, başbakanın yargıçların faaliyetleri nedeniyle muhalefet partilerini suçlamaya çalıştığı yanıtını verdi. Anamuhalefet lideri, "Başbakanın yargıyla sorunu var. Sorumluluklarından kaçıyor. Yapması gereken, açıklamada bulunmak. Madem korkacak bir şeyi yok, neden yapmıyor? Eşinin korkacak bir şeyi yoksa mahkemeye gitmeli ve masumiyetini açıkça ortaya koymalı" dedi.

VOX LİDERİ: BİR DİĞER PROPAGANDA MANEVRASI

Abascal, Katalan ayrılıkçılarla af anlaşması yapan Sanchez "uzun zaman önce kendini kenara çekmiş olmalıydı" tepkisini verdi. Aşırı sağcı lideri, "Bunun kendisini zavallı kurban olarak sunmaya yönelik bir diğer propaganda manevrası olup olmadığını bilmiyoruz" yorumunu yaptı.

BAKANLARDAN SANCHEZ'E DESTEK AÇIKLAMASI

Başbakana bakanlarından destek geldi. Çalışma Bakanı ve koalisyon hükümetinin sol kanattan ortağı Sumar'ın lideri Yolanda Diaz, Sanchez'in "tam destek" aldığını söyledi. Diaz, "Sağ saldırı amacına ulaşamaz. Demokrasiyi, ilerici bloğu ve insanların hayatlarını bu kadar iyileştiren koalisyon hükümetinin meşruiyetini savunmalıyız" paylaşımını yaptı.

'ŞOKE EDİCİ' HAMLELERİYLE TANINAN BAŞBAKAN

"El Guapo" (Yakışıklı) lakaplı 52 yaşındaki başbakan, erkini güvence altına almak veya sürdürmek için meydan okuyan, risk alan kişiliğiyle tanınıyor. Sanchez, 2018'de yargının PP yetkililerini rüşvet fonu işletmekten suçlu bulmasının ardından dönemin Başbakanı Mariano Rajoy'a karşı gensoru oylamasını başarıyla yöneterek iktidara geldi. Geçen yıl PSOE'nin bölgesel seçimlerde kötü performans göstermesi üzerine erken seçim ilan etti. Temmuzdaki seçimde en fazla sandalyeyi PP'nin kazanmasına rağmen, azınlık hükümeti kuran Sanchez, küçük bölgesel partilerle anlaşarak güvenoyu aldı.

KATALAN AFFI SONRASI ÇARŞI KARIŞTI

Bu kapsamda 2017'de Katalunya'nın tek taraflı bağımsızlık ilanı mücadelesine katılan Katalan siyasiler için af çıkararak tartışma yarattı. Bu da hem sağ muhalefetin hem de yargının kendisine ve partisine yönelik saldırıya geçmesine yol açtı.

KİMSEYE DANIŞMADAN

Geçen yıl erken seçim kararını çevresine danışmadan alan Sanchez'in istifa değerlendirmesi için kamu görevlerinden çekilme kararını sadece ailesine ve yakın arkadaşlarına söylediği, danışmanlarından fikir almadığı ve açıklamayı kendisinin hazırladığı belirtildi.

İSTİFA EDERSE SEÇİM YOLDA

Reuters'e konuşan Madrid'deki Carlos III Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Lluis Orriols, Sanchez istifa ederse, parlamentonun başka bir başbakan seçebileceğini, ancak parçalı yapısı göz önüne alındığında herhangi birinin galip gelmesinin pek mümkün görünmediğini, yüksek ihtimalle yeniden genel seçime gidileceğini söyledi.

VATANDAŞ PEK İNANDIRICI BULMADI

Sokaktaki vatandaş, Sanchez'in istifa tehdidinin hilesi gibi göründüğünü söyleyerek şüpheci yaklaştı. Madrid'de danışmanlık yapan 24 yaşındaki Cristina, "Bunun dikkat çekmenin ve basının tepki vermesini sağlamanın bir yolu olduğunu düşünüyorum, ancak gerçekten istifa etmeyecek" dedi. (Reuters, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar