İspanya'nın son yıllardaki en ölümcül yangını: Ölen 13 kişiden sadece 3'ünün kimliği belirlendi

İspanya'nın son yıllardaki en ölümcül yangını: Ölen 13 kişiden sadece 3'ünün kimliği belirlendi
Yayınlanma:
A+ A-
İspanya'nın Murcia kentinde dün üç gece kulübünü etkileyen yangında daha fazla ölüm ya da kayıp duyurulmadı. Yetkililer şu ana dek öldüğü belirtilen 13 kişiden üçünün kimliğini tespit edebildi.

Artı Gerçek - İspanyol yetkililer dün İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia kentinde çıkan ve 13 kişinin ölümüne yol açan ölümcül yangında harabeye dönen üç gece kulübünün enkazında başka kayıp olmadığını açıkladı. Merkezi hükümetin bölge ofisi başkanı Francisco Jimenez, devlet yayın kuruluşu TVE'ye yaptığı açıklamada, "Daha fazla ölüm yok ve daha fazla insanın kayıp olduğu bildirilmedi" dedi. Yetkililer, pazar günü erken saatlerde çıkan yangında en az 13 kişinin öldüğünü ve bunun İspanya'nın son yıllardaki en kötü yangını olduğunu açıklamıştı.

ÖLENLERİN ÇOĞU DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ KATILIMCILARI

Yangın La Fonda olarak bilinen Fonda Milagros gece kulübünde çıktı ardından diğer iki gece kulübüne de alevler sıçradı. İspanyol medyası ölenlerin birçoğunun doğum günü kutlayan bir gruptan olduğunu açıklamıştı. İspanya ulusal polis sözcüsü Diego Seral ölenlerin tümünün alevlerin şiddeti nedeniyle çatıları çöken Teatre ve La Fonda kulüplerinde bulunduğunu söylemiş, üçüncü gece kulübü ise daha az hasar gördü. Yetkililere göre şu ana kadar ölen 13 kişiden sadece üçünün kalıntıları tespit edilebildi.

Murcia Belediye Başkanı Jose Ballesta TVE'ye yaptığı açıklamada, yüksek sıcaklıklar ve çökme tehlikesi nedeniyle polisin henüz La Fonda'daki olay yerine erişemediğini söyledi .İtfaiyecilerin, müfettişlerin bölgeye erişimini sağlamak için yapıyı stabilize etmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Diego Seral de, La Fonda'nın çatısının çöktüğünü, bunun da ölenlerin yerini tespit etmeyi ve ne olduğunu anlamayı zorlaştırdığını söyledi.

YANGININ SEBEBİ HENÜZ BİLİNMİYOR

Yangına neyin sebep olduğu henüz netlik kazanmış değil. Ancak Murcia Belediye Başkanı Jose Ballesta günün erken saatlerinde gazetecilere yaptığı açıklamada "İster hükümetin bir parçası isterse sıradan bir birey olsun, sorumlular adalete teslim edilecek" dedi. Yangın ülkede 30 yılı aşkın süredir görülen en kötü yangın olduğuna inanılıyor. 1990 yılında Zaragoza'da bir gece kulübündeki yangında 43 kişi ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar