İsrail cezaevlerindeki 30 Filistinli esir serbest bırakıldı

Geçici ateşkes kapsamında Hamas'ın bu akşam serbest bıraktığı 12 rehineye karşılık İsrail Cezaevlerindeki 30 Filistinli esir serbest bırakıldı. İsrail polisi gaz bombası ile müdahale etti.

Artı Gerçek - İsrail cezaevlerindeki 30 Filistinli kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı. Filistinli esirler Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne (ICRC) ait otobüsle işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine ulaştı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan bilgiye göre, İsrail polisi rehinelerin serbest bırakılması sırasında gaz bombası ile müdahale etti.

Katar dışişleri bakanlığı sözcüsü Macid El Ensari, X'te paylaşım yaparak, "İnsani duraklamanın beşinci gününe ilişkin taahhütlerin uygulanması kapsamında bugün 30 Filistinli sivil serbest bırakılacak." demişti.

Ensari, serbest bırakılan Filistinlilerin 15'inin çocuk, 15'inin ise kadın olduğunu belirtmişti.

Geçici ateşkesin beşinci gününde ilk olarak Hamas, 10'u İsrailli olmak üzere 12 rehineyi serbest bırakmıştı.

Mutabakat çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli rehine, İsrail cezaevlerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı

REHİNE TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Bu kapsamda 4 günde Hamas'ın elindeki 50 İsrailli rehineye karşılık, İsrail cezaevlerindeki 150 Filistinli esirin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Katar Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucu "insani aranın" 2 gün daha uzatıldığını duyurmuştu.

Mutabakat kapsamında her gün 10 İsrailli rehine serbest bırakılması karşılığında "insani ara"nın 24 saat daha uzatılacağı, böylece iki gün daha devam etmesinin kararlaştırıldığı belirtilmişti.


İSRAİL CEZAEVLERİNDE 44 FİLİSTİNLİ GAZETECİ VAR

Öte yandan Filistinli Gazeteciler Sendikasından yapılan yazılı açıklamada, 7 Ekim'den bu yana 41 gazetecinin gözaltına alındığı, bunlardan 12'sinin farklı gözaltı sürelerinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, 29 gazetecinin yanı sıra 7 Ekim öncesi tutuklanan 15 gazetecinin de tutukluluğunun sürmesiyle İsrail hapishanelerinde toplam 44 basın mensubunun "idari tutukluluk" uygulamasıyla gözaltında tutulduğu açıklandı.

"İdari tutukluluk" uygulaması, İsrail’in, işgal ettiği topraklardaki Filistinlileri, hiçbir suçlama yöneltilmeksizin alıkoyması anlamına geliyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından mahrum şekilde 6 aya kadar hapse atılabiliyor.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar defalarca uzatılabiliyor.

Sendika, 25 Kasım'da yaptığı açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonrasında 70 gazetecinin öldüğünü duyurmuştu. (AA, HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar