İsrail gazetesi merak etti: Erdoğan neden İsrail'in Türkiye'yi fethetmek istediğini düşünüyor?

İsrail gazetesi merak etti: Erdoğan neden İsrail'in Türkiye'yi fethetmek istediğini düşünüyor?
Erdoğan'ın 'Hamas'ın Anadolu'yu İbrahim peygamber soyundan gelenlere vaat edilen topraklar içinde gören İsrail'e karşı Türkiye'yi savunduğu' iddiasını gündeme taşıyan Haaretz, 'Milli Görüş kökenli, Erbakan kaynaklı komplo teorisi' değerlendirmesini yaptı.

Artı Gerçek - AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir ay önce yaptığı "Sanmayın ki, İsrail Gazze’de duracak. Bu azgın devlet, eğer durdurulmazsa ‘Vadedilmiş Topraklar’ hezeyanıyla gözlerini er ya da geç Anadolu’ya dikecek. Hamas, Gazze’de Anadolu’nun ileri hat savunmasını yapıyor" açıklamasını, bu ayın başında "Hamas ve Filistin halkı sadece kendi topraklarını savunmuyor. Aynı zamanda arzımevut hezeyanına karşı Anadolu'yu savunuyor" açıklaması takip ederken, İsrail basını bu sözleri mercek altına aldı.

'DERİN KÖKLERİ OLAN TUHAF BİR KOMPLO TEORİSİ'

Haaretz gazetesi, Simon A.Waldman'ın "Erdoğan neden İsrail'in Türkiye'yi fethetmek istediğini düşünüyor" başlıklı analizine yer verdi. Analizde "Bu, Erdoğan'ın biyografisi, antisemitizmi ve mevcut siyasi durumunda derin kökleri olan tuhaf bir komplo teorisi" iddiasında bulunuldu.

'NECMETTİN ERBAKAN'IN İDEOLOJİK ÇİZGİSİNE BAKMAK LAZIM'

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın bu pozisyonunun kökenlerinin, Milli Görüş fikrinin kurucusu olan eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın ideolojik çizgisinde yattığı değerlendirmesini yapan Waldman, Erdoğan'ın Erbakan liderliğindeki Refah Partisi'nden 1994-1998'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu hatırlatıp "Bir zamanlar Refah Partisi'nin sadık üyesi olan Erdoğan, Erbakan'ı hem hocası hem rehberi olarak görüyordu" dedi.

'İSRAİL'LE TAM GAZ TİCARETİN SEÇİME ETKİSİNDEN ÇIKAN DERS'

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan'ın, babasının çizgisini takip ettiğini, Gazze Savaşı nedeniyle Türkiye'nin İsrail'le ticareti tamamen kesmesi için hükümete birçok kez çağrıda bulunduğunu aktaran Waldman, yoğun çağrıları müteakip 31 Mart yerel seçimleri yenilgisi sonrası Erdoğan'ın İsrail'le ticareti durdurma kararı almasını şöyle yorumladı:

'İÇTEN İÇE ERBAKAN'LA AYNI FİKİRDE'

"Erdoğan mesajı çok net şekilde aldı. Eğer Erbakan'ı dinlemezseniz, geleneksel seçmen tabanınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca Erdoğan muhtemelen içten içe Erbakan'la aynı fikirde. Ne de olsa Erdoğan merhum Necmettin Erbakan'ın öğrencisiydi."

'TÜRKİYE'DEKİ İSRAİL KARŞITLIĞI BAKİ KALIR'

Türkiye'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına müdahil olma hamlesi ve Hamas'ın Türkiye topraklarını da koruduğu söyleminin, "Erdoğan'ın Erbakan'ı takip ettiğinin bir göstergesi" olduğunda ısrar eden Waldman, Türkiye'deki İsrail karşıtlığı ve Filistin'e güçlü desteğin "Gazze'deki herhangi bir esir takası-ateşkes anlaşması veya barışla da değişmeyeceğini" iddia etti.

Britanya'daki King's College'da misafir araştırma görevlisi olan Waldman, Oxford Üniversitesi'nin St Antony’s Koleji'nde uluslararası ilişkiler uzmanı Emre Çalışkan'la birlikte 2016'da 'Yeni Türkiye' ve Hoşnutsuzlukları (The 'New Turkey' and Its Discontents) adında kitap yayımlamıştı.

Eski Ahit'te peygamberlere vaat edilen topraklar olarak hakkında çeşitli tanımlamalar yapılan arzımevut, ilk bakışta Fırat Nehri'ni de kapsıyor. Filistin topraklarının büyük kısmını, Suriye'nin Golan Tepeleri'ni işgal altında tutan, bir dönem Güney Lübnan'ı işgal etmiş İsrail'de bazı aşırı dinci siyasetçiler, 'Büyük İsrail' tezlerini zaman zaman gündeme getiriyor. (Haaretz, Indyturk, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar