İsrail: Hamas'ın Türkiye'den yönlendirdiği büyük bir intihar saldırısını önledik

İsrail: Hamas'ın Türkiye'den yönlendirdiği büyük bir intihar saldırısını önledik
Hamas'ın İsrail'de kitlesel can kaybına yol açmaya yönelik intihar saldırısı komplosunu ortaya çıkardığını duyuran iç istihbarat teşkilatı Şin Bet, saldırı girişiminin örgütün Türkiye'deki üyeleri tarafından yönlendirildiğini öne sürdü.

Artı Gerçek - Türkiye'den İsrail'e ticaretin kesilmesi kararıyla Ankara ile Benyamin Netanyahu hükümeti arasındaki gerilimin tavan yaptığı dönemde, İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin Bet, Hamas'ın Türkiye'den yönlendirilen büyük çaplı bir intihar saldırısını önlediğini iddia etti.

15 MART'TA BATI ŞERİA'DA GÖZALTINA ALINAN ZANLI

Aslen Batı Şeria'nın Tulkarim kentinden olan, ancak Ürdün'de ikamet eden Filistinli Anas Şurman'ın intihar saldırısı planına karıştığı şüphesiyle 15 Mart'ta Batı Şeria'nın Nablus kentinde gözaltına alındığını duyuran Şin Bet, sorgu sırasında Şurman'ın Aralık 2023'te Türkiye'de yaşayan Hamas ajanı İmad Abid tarafından görevlendirildiğinin öğrenildiğini ileri sürdü.

'BATI ŞERİA'DA SAKLANAN 12 KİLOLUK BOMBA BULUNDU'

Açıklamaya göre Şurman, Hamas adına hedefin İsrail olarak belirlendiği bir intihar saldırısı düzenlemeyi kabul etti. Planlama kapsamında son vasiyetini filme çeken, saldırıda kullanacağı motosikleti sürme dersleri alan ve saldırıyı gerçekleştirmek için fon ve talimat alan müstakbel intihar bombacısına patlayıcı cihazı Batı Şeria'daki hangi gizli yerden alacağı da söylendi.

'NABLUS AĞINA TÜRKİYE'DEN TALİMAT GÖNDERİLİYOR'

Açıklamada, 12 kiloluk patlayıcı cihazın, Batı Şeria'nın kuzey kesimindeki bir kaynağın yakınında gizlenmiş halde, nasıl çalıştırılacağına dair talimatlar yapıştırılmış olarak bulunduğu aktarıldı. Komploya katılan ve örgütün Nablus ağından olan diğer Hamas üyelerinin de gözaltına alındığını, bunların Türkiye'deki üst düzey Hamas ajanlarından Hudeyfa Salayma'dan talimat alarak bombanın üretilmesinde ve Şurman için saklanmasında rol aldığı öne sürüldü.

KASITLI OLARAK ÖLÜME NEDEN OLMAYA TEŞEBBÜS SUÇLAMASI

Şin Bet, Şurman'ın , -askeri hukukta cinayete teşebbüse eşdeğeri olan- "kasıtlı olarak ölüme neden olmaya teşebbüs" ve terör örgütü üyeliği dahil çok sayıda ciddi güvenlik suçuyla itham edildiğini, 5 Nabluslu Filistinliye de benzer suçlamalar yöneltildiğini duyurdu.

'TÜRKİYE'DE NE KADAR DERİNLERE KÖK SALDIĞI ORTAYA ÇIKTI'

Şin Bet açıklamasında, soruşturmanın "Hamas komuta merkezinin Türkiye'de ne kadar derinlere kök saldığını, İsrail'deki terör saldırılarını yönetmedeki ve militanların ramazan boyunca Batı Şeria'da şiddet ve kaos yaratmak için giriştiği çabalardaki rolünü ortaya çıkardığı" vurgusu yapıldı. (Times of Israel, Ynet, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar