İsrail, hastaneleri hedef almaya devam ediyor: Gazze'de öldürülen Filistinlilerin sayısı 10 bini geçti

İsrail, hastaneleri hedef almaya devam ediyor: Gazze'de öldürülen Filistinlilerin sayısı 10 bini geçti
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 10 bini geçtiği belirtildi. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadın.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'de ateşkes çağrılarını reddederek ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü orantısız hava saldırılarında ölen Filistinli sayısı 10 bini geçti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Şifa Hastanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in saldırıları sonucu oluşan can kayıpları ve yaralılara ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail saldırılarında Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülenlerin sayısının 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadın olmak üzere 10 bin 22'ye çıktığını ifade etti.

İSRAİL, HASTANELERİ VE ÇEVRESİNİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

Filistinli güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Endonezya Hastanesinin çevresindeki Şeyh Zayid Konutlarını hedef aldı. Uçaklar, El-Alemi Mahallesi ve Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki Filistinlilere ait çok sayıda evi bombaladı.

Filistin Telekomünikasyon Şirketi, İsrail'in iletişim hatlarını kestiğini, bu nedenle Gazze'deki tüm iletişim ve internet hizmetlerinin tamamen çöktüğünü kaydetti.

Şirket, 5 Kasım akşamı kesilen iletişim ve internet erişiminin aşamalı olarak sağlanmaya başlandığını bildirdi.

İsrail, bölgede iletişim ve internet hizmetinin çökmesiyle Şifa Hastanesinin çevresi dahil Gazze'nin farklı bölgelerine bir saatten az sürede 100'den fazla hava saldırısı düzenledi.

7 EKİM'DEN BU YANA 1 MİLYON 600 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİ YERİNDEN EDİLDİ

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, "İşgalci İsrail, üç gündür Gazze Şeridi'nde hiç kimsenin kuzeyden güneye ya da güneyden kuzeye gitmesine izin vermiyor ve ayrıca Mısır tarafından onaylanan yaralıların çıkışı konusunda Mısır, Birleşmiş Milletler (BM) ve Kızılhaç ile iletişim kurmamıza rağmen yaralıların çıkışını engelliyor." dedi.

Gazze'deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, İsrail'in saldırıları başladığından beri 1 milyon 600 binden fazla Filistinlinin yerinden edildiğini belirtti.

Hamas, İsrail’in Gazze'deki hastanelerin “saklanma yeri” olarak kullanıldığı ve buraların altına “tüneller kazıldığı” iddialarını yalanlayarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i, bu iddiaları soruşturmak üzere uluslararası komite kurmaya çağırdı.

Gazze'deki Filistin hükümeti, tedavi için Mısır'a yaralı taşıyan ambulansların, İsrail saldırılarına maruz kalmaması için BM'ye ait araçların eşlik etmesini istedi.

İSRAİL'İN GAZZE ŞERİDİ'NE YÖNELİK SALDIRILARINDA ÖLDÜRÜLEN FİLİSTİNLİLERİN SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 10 bini geçtiği belirtildi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail saldırılarında Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülenlerin sayısının 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadın olmak üzere 10 bin 22'ye çıktığını ifade etti.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30'a yükselirken, Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarda 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 155 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 61 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü. (AA)

Öne Çıkanlar