'İsrail, Kassam'ın yenilgisini ilan edip Lübnan'a yüklenecek': ABD, Hizbullah'la savaşta İsrail'e tam destek güvencesi verdi

'İsrail, Kassam'ın yenilgisini ilan edip Lübnan'a yüklenecek':  ABD, Hizbullah'la savaşta İsrail'e tam destek güvencesi verdi
İran destekli Direniş Ekseni'nin Lübnan ayağı Hizbullah'ın İsrail'in Gazze Şeridi'ne tüm gücüyle yüklenmesini önlemek için sınırda yürüttüğü çatışmaların yeni bir savaşa dönüşebileceğine dair alametler çoğaldı

Artı Gerçek - Lübnan'ı tehdit eden, ama Gazze cephesini kapatmadan Lübnan'da tam teşekküllü savaşa girişmesinin zor olduğu belirtilen İsrail'in Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları'nın "yenilgisini" ilan edeceği iddia edildi.

İsrail kamusal yayın kuruluşu KAN, Lübnan'la savaş olasılığı nedeniyle İsrail ordusunun Kassam'ın "yenilgisi" duyurusunu yakında yapacağını öne sürdü.

'REFAH'TAKİ KARA HAREKATI TAMAMLANDIĞINDA'

Habere göre Gazze Şeridi'nin en güneyindeki "Refah'taki askeri faaliyetlerin" sona ermesinin ardından, İsrail ordusu, savaşın üçüncü aşamasında "Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını" çeşitli şekillerde yürütmeye devam edeceği aktarıldı.

HAGARİ 'HAMAS'I YOK EDEMEYİZ' DEMİŞTİ

Öncesinde İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, 19 Haziran'daki açıklamasında, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun "Savaşın amacı Hamas'ı yok etmek" söylemine atıfla, "Hamas'ı yok edeceğimizi söylemek, insanları yanlış yönlendirmektir. Eğer bir alternatif sunmazsak, sonuçta elimizde yine Hamas kalacak... Hamas bir ideoloji. Bir ideolojiyi ortadan kaldıramayız" demişti. Hagari, Hamas'ı zayıflatmanın tek yolunun Gazze'de yeni bir hükümet kurulmasından geçtiğini belirtmişti.

'HİZBULLAH'DAN DA İSRAİL'E ÖNLEYİCİ SALDIRI PLANI'

İsrail'in güçlerini Gazze'den Lübnan'a sevk etmeye hazırlandığı iddia edilirken, İsrail haber sitesi Walla, "Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, İsrail'in Güney Lübnan'a büyük saldırı başlatması ihtimaline karşı İsrail'e önleyici saldırı düzenlemeyi değerlendirdiğini" öne sürdü.

İRAN: SAVAŞIN TEK BİR NİHAİ KAYBEDENİ OLACAK

İran devlet medyasına göre İran'ın BM Daimi Temsilciliği, "Kuşkusuz bu savaşın tek bir nihai kaybedeni olacaktır, o da Siyonist rejimdir. Lübnan direniş hareketi Hizbullah, kendisini ve Lübnan'ı savunma kapasitesine sahiptir. Belki de bu gayrimeşru rejimin kendi kendini yok etme zamanı gelmiştir" açıklamasını yaptı.

'İSRAİL'İN ALTYAPISI YOK OLUR'

Açıklamada İsrail'e "İşgalci rejimin kendini kurtarmak için alacağı herhangi bir tedbirsiz karar, bölgeyi yeni bir savaşa sürükleyebilir ve bunun sonucunda Lübnan'ın altyapısının yanısıra 1948'de işgal edilen toprakların altyapısı da yok olur" tehdidi yöneltildi.

ELEKTRİK AĞI İDARESİ: İSRAİL 72 SAATTE YAŞANAMAZ HALE GELİR

İsrail gazetesi Haaretz de İsrail elektrik ağı idaresinin, Hizbullah'ın ülkenin elektrik altyapısını hedef alabileceği bir savaşa tamamen hazırlıksız oldukları itirafında bulunduğunu aktardı.

İsrail'in elektrik sistemlerini hükümet adına yöneten ve denetleyen Noga şirketinin CEO'su Shaul Goldstein, "Gerçek bir savaşa hazır değiliz. Benim gözümde bir hayal dünyasında yaşıyoruz" uyarısını yaptı.

İsrail'in 72 saat elektriksiz kaldıktan sonra "yaşanamaz" hale geleceğini belirten Goldstein, "Tüm altyapımıza, optik fiberlere, limanlara bakıyorsunuz, ve hassas konulara girmeyeceğim, iyi bir konumda değiliz" diyerek ekledi:

"Nasrallah, İsrail'in elektrik ağını felç etmeye karar verirse, telefonu kaldırıp İsrail'inkiyle aynı olan Beyrut'un elektrik şebekesinin başındaki kişiyi araması yeterli."

ABD'NİN TAM DESTEK GÜVENCESİ HAVADAN VE DENİZDEN

CNN'e konuşan Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili ise ABD'nin Hizbullah'la geniş çaplı bir savaşın çıkması durumunda İsrail'e tam destek sunma güvencesini verdiğini belirtti.

Bu söz, bu hafta Washington'da İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer'in ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la yaptığı görüşmelerde verildi.

CNN'e konuşan yetkili, Biden yönetiminin İsrail'e ihtiyaç duyduğu güvenlik yardımını sunacağını, ancak böyle bir senaryoda Amerikan birliklerinin karaya konuşlanmayacağını söyledi.

KUVEYT'TEN VATANDAŞLARINA: LÜBNAN'I DERHAL TERK EDİN

Bu gelişmeler karşısında, Körfez kraliyeti Kuveyt, İsrail ile Hizbullah arasında son zamanlarda artan çatışmaların topyekün savaşa dönüşebileceği endişeleri nedeniyle Lübnan'daki vatandaşlarına ülkeyi mümkün olan en kısa sürede terk etmeleri çağrısında bulundu.

BM: LÜBNAN'IN İKİNCİ BİR GAZZE OLMASINI DÜNYA KALDIRAMAZ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "bölge ve dünya halkları Lübnan'ın ikinci bir Gazze olmasını kaldıramaz" uyarısını yaptı.

Tarafların "topyekun bir savaş yaklaşıyormuş" gibi tırmandırmaya gittiğini belirten Guterres, "Aceleci bir hareket, tek bir yanlış hesaplama, sınırların çok ötesinde, açıkçası hayal gücünün ötesinde bir felaketi tetikleyebilir" diyerek diplomatik çözüm çağrısı yaptı.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRI ALEV ALEV

Kuzey İsrail Hizbullah'ın askeri tesislere roket-füze saldırılarıyla çıkan yangınlarla boğuşmaya devam ederken, İsrail ordusu, Güney Lübnan'da bir araca SİHA saldırısı düzenledi. Suudi kanalı Al Arabiya'ya göre saldırıyla Müslüman Kardeşler bağlantılı örgüt el Cemaat el İslamiye'den Eymen Atma'ya suikast düzenlendi. İsrail medyasına göre Atma, direniş örgütlerine silah sevkiyatına karışmış bir isim. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar