Yeni kurulan 'Aslanların Yuvası' örgütü hedef alındı: İsrail, Nablus'ta altı Filistinliyi öldürdü

Yeni kurulan 'Aslanların Yuvası' örgütü hedef alındı: İsrail, Nablus'ta altı Filistinliyi öldürdü
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail, Aslanların Yuvası adlı örgüte yönelik Batı Şeria'nın Nablus kentinde sabah saatlerinde büyük bir operasyon yaptı. Çıkan çatışmalarda altı Filistinli öldü, 30'dan fazla Filistinli de yaralandı.

Artı Gerçek - İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde Filistinlilerin kısa süre önce oluşturduğu 'Aslanların Yuvası' adlı örgüte yönelik sabah saatlerinde büyük bir operasyon yaptı.

Filistinli sağlık yetkilileri İsrail'in operasyonunda biri silahsız olmak üzere çoğu örgüt üyesi 5 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı'na göre ölenlerin en büyüğü 35, en küçüğü ise 26 yaşındaydı. Filistinli sağlık kaynakları İsrail askerleriyle Nablus'ta çıkan çatışmalarda ayrıca 30'dan fazla Filistinlinin yaralandığını da açıkladı.

Qusay al-Tamimi adlı 19 yaşındaki bir diğer Filistinlinin ise İsrail askerlerinin baskınını protesto etmek için taş attığı sırada Ramallah kenti yakınındaki Nebi Salih beldesinde vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Nebi Salih bölgesinde İsrail'in askeri operasyonlarını protesto eden Filistinlilerin yürüyüşüne İsrail askerleri tarafından yapılan müdahalede gerçek ve plastik mermi, göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Müdahaleye karşı Filistinli gençler ise taş ve boş şişelerle karşılık verdi.

İSRAİL, ÖRGÜTE AİT PATLAYICI ÜRETİLEN BİNAYI HEDEF ALDIĞINI DUYURDU

Yeni kurulan Aslanların Yuvası adlı örgüt bu ay başında bir İsrail askerini öldürmüştü. İsrail ordusu iki haftadır askeri öldüren 21 yaşındaki örgüt üyesi Ido Baruch'u bulmak için Nablus'u ablukaya almıştı..Baruch daha sonra İsrail güçleri tarafından öldürülmüştü.

İsrail ordusu ise son operasyonun sadece Nablus'ta sürdüğünü, Aslanların Yuvası örgütüne ait patlayıcı üretilen bir binayı havaya uçurduğunu açıkladı. Operasyonda hiçbir İsrail askerinin yaralanmadığı da duyuruldu.

Hafta başında Aslanların Yuvası örgütü, İsrail'i Tamer el Kilani adlı önde gelen bir militanını öldürmekle suçlamıştı. Örgüte göre Kilani motosikletine konulan bombayla öldürülmüştü.

LAPİD: ÖRGÜTÜN LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail Başbakanı Yair Lapid ise "Aslanların Yuvası örgütünün lideri Vedi el-Havah, diğer bazı kişilerle tasfiye edildi" açıklamasında bulundu.

Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aslanların Yuvası örgütünün lideri Vedi el-Havah, diğer bazı kişilerle tasfiye edildi." ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Lapid, Havah ve diğer kişilerin, iç istihbarat servisi Şin-Bet (Şabak) ve İsrail ordusunun gece saatlerinde Nablus kentinde düzenlediği operasyonla öldürüldüğünü kaydetti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre de Lapid, "karmaşık" olarak nitelendirdiği Nablus'taki operasyon için birkaç gün önceden hazırlık yapıldığını ifade etti.

ABBAS, ABD'DEN YARDIM İSTEDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise İsrail saldırganlığına karşı uluslararası destek aramak için harekete geçti.

Abbas'ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh Filistin televizyonuna yaptığı açıklamada Abbas'ın ofisinin ABD ile iletişim kurarak İsrail'in operasyonunu durdurması için yardım istediğini söyledi. Abu Rudeineh "Yaşananların tehlikeli ve yıkıcı sonuçları olacak" uyarısını da yaptı.

Hafta başında Aslanların Yuvası örgütü İsrail'i Tamer el Kilani adlı militanını öldürmekle suçlamıştı. Örgüte göre Kilani motosikletine konulan bombayla öldürüldü.

2022 yılında şu ana kadar Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail güçleri ve Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 125 Filistinli öldürüldü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar