İsrail ordusu: Gazze'de üç rehinenin daha cenazesine ulaştık

İsrail ordusu: Gazze'de üç rehinenin daha cenazesine ulaştık
İsrail ordusu dün gece Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye'ye düzenlediği operasyonda, üç İsraillinin daha cesetlerinin bulunduğunu açıkladı. Söz konusu isimlerin 7 Ekim günü öldürüldüğü düşünülüyor.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde dün gece istihbarat servisi Şin Bet ile düzenledikleri operasyonda üç İsraillinin cenazesine ulaşıldığını açıkladı. Söz konusu üç kişinin İsrail'in güneyindeki Mefalsim bölgesinden 7 Ekim'de kaçırıldığı belirtildi.

İsrail ordusunun dün geceki operasyonu öncesinde, bu üç ismin hâlâ hayatta olup olmadığı bilinmiyordu. Ordudan yapılan açıklamada ise cenazelerin Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesinde bulunduğu ve üçünün de 7 Ekim'de öldürüldüğünün düşünüldüğü belirtildi.

İsrail ordusunun açıklamasına göre cenazesine ulaşılan isimler şöyle: 30 yaşındaki Orión Hernández Radoux, 42 yaşındaki Hanan Yablonka ve 59 yaşındaki Michel Nisenbaum. Radoux ve Yablonka, 7 Ekim günü Supernova isimli müzik festivalindeydi. Meksika-Fransa vatandaşı olan Radoux, aynı festivalde kaçırılırken görüntülenen ve cenazesi geçen hafta yine Cibaliye'de bulunan Shani Louk'un da erkek arkadaşıydı.

israil.jpg
Shani Louk ve Orión Hernández Radoux.

Cenazelerin İsrail'e götürüldüğü ailelerinin bilgilendirildiği açıklanırken, Başbakan Benyamin Netanyahu da sosyal medya hesabından Hamas'a örtülü şekilde gözdağı vererek "Yaşayan ve ölen tüm rehinelerimizi geri getireceğiz" dedi.

Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, 6 Mayıs'ta arabulucular Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir takası anlaşması ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. Ancak İsrail Savaş Kabinesi, Hamas'ın çekilme şartını kabul etmeyerek Refah bölgesine yönelik saldırılara devam kararı almıştı.

Hamas'ın elinde hâlâ 125 İsrailli esirin olduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar