İsrail: Suudi Arabistan'la normalleşme anlaşması 2024 başında imzalanabilir

İsrail: Suudi Arabistan'la normalleşme anlaşması 2024 başında imzalanabilir
İsrail, Suudi Arabistan'la normalleşme anlaşmasının 2024 yılı başlarında imzalanabileceğini söyledi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ise "İsrail ile anlaşmaya her geçen gün daha yaklaşıyoruz" dedi.

Artı Gerçek - İsrail Dışişleri Bakanı, ABD, Suudi Arabistan ve İsrail'in karmaşık müzakerelerde ilerleme sinyali vermesinin ardından perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için ABD'nin aracılık ettiği bir çerçeve anlaşmanın önümüzdeki yılın başlarında yürürlüğe girebileceğini söyledi. İsrail-Suudi normalleşmesi, İran'a karşı ABD'nin iki büyük ortağını resmen bir araya getirebilir ve 2024'ün sonlarında yeniden seçilmeyi hedefleyen ABD Başkan Joe Biden için bir dış politika başarısı olabilir.

Ancak karmaşık sorunlar ortada duruyor. Riyad'ın sivil bir nükleer program arayışı ABD ve İsrail politikalarını sınıyor. Suudiler ve ABD'nin Filistinlilerin herhangi bir anlaşma kapsamında kazanımlar elde etmesi yönündeki çağrıları Netanyahu'nun sert sağcı hükümeti için hoş karşılanmayabilir.

Ancak İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen İsrail Ordu Radyosu'na verdiği demeçte "Uçurumlar kapatılabilir. Bu zaman alacaktır. Ancak ilerleme var. Bence 2024'ün ilk çeyreğinde, yani dört ya da beş ay sonra, anlaşmanın ayrıntılarının kesinleştiği bir noktada olma ihtimalimiz kesinlikle var" dedi.

PRENS SELMAN: İSRAİL İLE ANLAŞMAYA HER GEÇEN GÜN YAKLAŞIYOPRUZ

Biden, çarşamba günü BM Genel Kurulu çerçevesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede beklentiler konusunda iyimserliğini dile getirmişti. Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da ABD basınından Fox News’a yaptığı açıklamada "İsrail ile anlaşmaya her gün daha fazla yaklaşıldığını" söyleyerek, olası bir anlaşmanın 'Soğuk Savaş sonrası dönemin en büyük tarihi anlaşması’ olacağı iddiasında bulundu. Prens Selman, bir anlaşma imzalanması için yapılan müzakerelerin durdurulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Anlaşmaya her geçen gün daha yaklaşıyoruz. İlk kez gerçekten ciddi bir şeyler oluyor" diye konuştu. Selman, İsrail’le anlaşmanın Filistinlilere dönük tutuma bağlı olacağını da sözlerine ekledi. "Bizim için Filistin meselesi çok önemli. Bu kısmı çözmemiz gerekiyor" diyen Selman, "Filistinlilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve bölgeyi rahatlatacak bir anlaşmaya varılabilirse, İsrail'de hangi hükümet iş başında olursa olsun herkesle iş birliği yapabileceklerini” söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar