Elon Musk, antisemitizm tartışmaları gölgesinde İsrail Başbakanı Netanyahu ile buluştu

Elon Musk, antisemitizm tartışmaları gölgesinde İsrail Başbakanı Netanyahu ile buluştu
Yayınlanma:
A+ A-
Antisemitist söylemlere destekle suçlanan milyarder Musk, ABD'de İsrail lideri Netanyahu ile görüştü. Görüşmede Musk antisemitist olmadığını, Netanyahu ise ülkesinde yargı düzenlemeleri konusunda muhalefetle "orta noktayı" bulmak istediğini söyledi.

Artı Gerçek - Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk, ABD'ye resmi ziyarette bulunan İsrail Başbakanı Netanyahu ile kendisine ait X (eski adı Twitter) sosyal medya üzerinden yayınlanan panele katıldı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Musk'ın sosyal medya platformu X'teki antisemitist (Yahudi düşmanı) içerikle ilgili haftalardır süren tartışmaların ardından Pazartesi günü yaptığı bir toplantıda Elon Musk'ı ifade özgürlüğünü korumak ve nefret söylemiyle mücadele etmek arasında bir denge kurmaya çağırdı.

MUSK: ANTİSEMİTİZM'E KARŞIYIM

Tesla'nın Fremont, Kaliforniya'daki fabrikasından X üzerinden canlı yayınlanan toplantıda Netanyahu, "Senin antisemitizme karşı olduğunu biliyorum. Bu konuda konuştun paylaşımda bulundun. Umarım Amerika Birleşik Devletleri Anayasası Birinci Değişikliği sınırları içinde, sadece antisemitizmi değil... bir halka yönelik her türlü kolektif nefreti durdurma becerisini bulursunuz. Bu konuda kararlı olduğunuzu biliyorum ancak sizi bir denge bulmaya teşvik ediyor ve zorluyorum" dedi.

Musk, antisemitizme ve "nefret ve çatışmayı teşvik eden" her şeye karşı olduğunu söyleyerek yanıt verdi ve X'in nefret söylemini teşvik etmeyeceğine dair önceki açıklamalarını tekrarladı. "Antisemitizme karşıyım. Nefret ve çatışma doğuran bütün her şeye karşıyım." diye konuştu.

DAHA ÖNCE ADL'Yİ HEDEF ALAN MUSK EN SON YAHUDİ İŞ İNSANI SOROS'U HEDEF ALMIŞTI

Musk daha önce ABD'de yerleşik Yahudi kuruluşlarından Anti-Defamation League'e (İnkar ve İftiraya Karşı Birlik) saldırarak antisemitizmle mücadele için çalışan sivil toplum kuruluşunu, kanıt sunmadan X'in ABD'deki reklam gelirlerinde yüzde 60'lık bir düşüşe neden olmakla suçlamış ve X platformunun ADL'ye dava açmaya hazırlandığını açıklamıştı. Musk daha önce yine "#BantheADL" (ADL'yi Yasakla) etiketiyle yapılan bir sohbete katılarak beyazların üstünlüğünü savunan görüşlerini dile getiren kullanıcılarla etkileşime geçmiş ve takipçilerine ADL'nin yasaklanması konusunda platformda anket yapıp yapmaması gerektiğini sormuştu.

Toplantıdan sadece birkaç saat önce Musk, Yahudi milyarder George Soros'u "Batı medeniyetinin yok edilmesinden daha azını istemiyormuş gibi görünmekle" suçlamış; göçün, "toplumu yeniden yaratmak için beyaz nüfusu seyreltmeyi amaçladığını" iddia eden Yahudi karşıtı suçlamayı tekrarlamıştı.

NETANYAHU YARGI DÜZENLEMELERİ HAKKINDA 'ORTA NOKTAYI BULMAK' İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Panelde İsrail'de muhalefetin "yargıya darbe" olarak nitelediği ve aylardır on binlerce kişinin protesto ettiği hükümetin yargı düzenlemesinin ABD basınında yoğun biçimde eleştirildiğine dikkat çeken Musk, "Netanyahu ile buluştuğu için Tesla çalışanlarından daha önce başka yaptığı hiçbir şeyde olmadığı kadar eleştiriye maruz kaldığını" ifade etti.

Netanyahu ise yargının yetkilerini kısıtlamayı hedefleyen düzenlemeler hakkında hükümetin açıkladığı ocak ayında ilk planın "kötü olduğunu" kabul etti. Hükümetin erkler arasındaki kuvvetler ayrılığında yargı lehine dengesizliği gidermeye çalışırken "açıklanan ilk planda sarkacın diğer tarafa fazla gittiğini" söyledi. İsrail'e döndüğünde yargı düzenlemesinde uzlaşı sağlamak için çalışacağını paylaşan Netanyahu "orta noktayı bulmak istediğini" söyledi. En iyi senaryonun "muhalefetle bir uzlaşma planı bulmak" olduğunu söyleyen Netanyahu, ancak böyle bir seçeneğin mevcut olmaması halinde, "yargıçların nasıl seçileceğine ilişkin düzeltme için halka başvuracağını" belirtti.

YÜZLERCE KİŞİ NETANYAHU'YU PRETOSTO ETTİ

Netanyahu'nun Pazartesi günü San Jose San Francisco havaalanına gelişini protesto eden çok sayıda İsrailli ve Amerikan Yahudi toplumu üyesi ise "utanç" sloganları atarak ve hükümetin ülkeyi kutuplaştıran yargı revizyonu planına karşı pankartlar taşıyarak Netanyahu'yu protesto etti. Göstericiler ayrıca Netanyahu'yu San Francisco'da bir günlük ziyareti için kaldığı Signia otelinin dışında da bekledi. Günün ilerleyen saatlerinde X'in sahibi Elon Musk ile bir araya geldiğinde de gösterilerine devam ettiler. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar