İsrail'de 'yargıya darbe' tasarısı: Ülkede protesto gösterileri başladı, 40'tan fazla gözaltı var

İsrail'de 'yargıya darbe' tasarısı: Ülkede protesto gösterileri başladı, 40'tan fazla gözaltı var
İsrail hükümetinin, dün gece tartışmalı yargı düzenlemesine ilişkin kritik yasa tasarısını parlamentodaki birinci oylamadan geçirmesinin ardından ülkede kitlesel protestolar başladı.. İsrail polisi ülke genelinde 40'tan fazla kişiyi gözaltına aldı.

Artı Gerçek - İsrail Parlamentosu (Knesset), dün gece saatlerinde Genel Kurul'da düzenlenen oturumda, Yüksek Mahkeme'nin hükümet üzerindeki denetimini kısıtlayacak kritik maddeyi ilk oylamada kabul etti. Knesset Genel Kurulunda gece saatlerinde yapılan oturumda, Yüksek Mahkeme'nin hükümetin aldığı kararları "kamu çıkarına hizmet etmediği, çıkar çatışması doğurduğu" gibi gerekçelerle "mantık dışı olduğunu" belirterek bozma yetkisini ortadan kaldırmayı öngören yasa tasarısı birinci oylamada kabul edilmişti. Söz konusu yasa tasarısının yürürlüğe girebilmesi için yeniden parlamentoda ilgili komisyonda görüşülmesi, Genel Kurul'da ikinci ve üçüncü kez yapılacak oylamalarda da kabul edilmesi gerekiyor.

Karar üzerine, muhaliflerin "yargıya darbe" diye niteledikleri düzenlemeye karşı gerçekleştirilen kitlesel protestolar yeniden patlak verdi. Binlerce kişi, ellerinde İsrail bayraklarıyla Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa, Petah Tikva, Ramat Gan, Birussebi gibi kentlerde protesto eylemi yapmaya başladı. Eylemciler ülkenin ana uluslararası havalimanı olan Ben Gurion'da da öğle saatlerinde bir protesto gösterisi planlıyor.

Protestocular, çok sayıda kentte yolları ve ana arterleri trafiğe kapattı. İsrail polisi, Tel Aviv ile Kudüs arasındaki ana otoyolu trafiğe kapatan göstericilere tazyikli su ile müdahale etti, eylemcileri yerlerde sürükleyerek otoyoldan uzaklaştırdı. Polisin müdahalesinin ardından otoyol yeniden trafiğe açıldı. Tel Aviv'de de çok sayıda gösterici, kentin ana arteri Ayolon otoyoluna indi.

İsrail polisi, yargı düzenlemesi karşıtı protestolarda, kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle ülke genelinde 42 kişiyi gözaltına aldı.

2023-07-11t090713z-161921217-rc2x02aj52rg-rtrmadp-3-israel-politics-judiciary-protests.jpg

EYLEMCİLER GENEL GREV İLAN EDİLMESİNİ İSTEDİ

İsrail'in en büyük işçi sendikası Histadrut'un Tel Aviv'deki genel merkezinin önünde toplanan yüzlerce gösterici ise sendikaya "genel grev ilan etmesi" için çağrı yaptı. Protestocu gruplardan yapılan yazılı açıklamada, "Bizler, hükümetin darbesine karşı çıkan İsrail vatandaşları, ülkedeki en büyük işçi örgütü Histadrut'u hükümet diktatörce yasalar çıkarırken buna seyirci kalmamaya çağırıyoruz. Demokrasiye verilen bu zarar, hızlı bir şekilde İsrail'deki işçilerin haklarına da zarar verecektir." ifadelerine yer verildi.

İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen yıl vergi suçlarından hüküm giyen, savcılıkla yaptığı anlaşma sonucu şartlı tahliyeyle serbest bırakılan ve yeni sağcı hükümette Başbakan Yardımcısı, İçişleri ile Sağlık Bakanlığı'na getirilen Ultra Ortodoks Şas Partisi lideri Arya Deri'nin "kabinede yer alamayacağına" hükmetmişti. Yüksek Mahkeme'deki 11 yargıçtan 10'u ocak ayında "akla yatkınlık" maddesini gerekçe göstererek Deri'nin bakan olamayacağı yönünde oy kullanmış, bunun üzerine Başbakan Netanyahu, Deri'yi görevden almıştı. Netanyahu hükümetinin bu maddeyi geçirmesinin ardından Deri'ye kabinede yeniden görev verebileceği belirtiliyor.

NETANYAHU DÜZENLEMEYİ ERTELEMEK ZORUNDA KALMIŞTI

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin'in 5 Ocak'ta duyurduğu "yargı reformu", Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor. Netanyahu, ülke genelinde kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini 27 Mart'ta ertelediğini açıklamıştı. Ancak Netanyahu, 2023-2024 bütçesinin mayıs sonunda parlamentodan geçmesinin ardından yargı düzenlemesini tekrar gündeme getireceklerini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar