İsrail'den bir mülteci kampına daha tehdit: 'Acilen tahliye edin, yoğun saldırılar başlatacağız'

İsrail'den bir mülteci kampına daha tehdit: 'Acilen tahliye edin, yoğun saldırılar başlatacağız'
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze Şeridi'ni karadan ikiye bölme amaçlı harekâtını sürdüren İsrail, hava bombardımanlarını da sürdürüyor. Cebaliye ve Bureij mülteci kamplarının ardından, Şati kampına havadan bildiri atılarak "Acilen güneye gidin" tehdidinde bulunuldu.

Artı Gerçek - Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş örgütlerinin 7 Ekim saldırılarından sonra Gazze'deki ağır bombardımanını sürdüren İsrail'in hedefinde mülteci kampları var. Hamas komutanlarının hedef alındığı iddiasıyle Gazze Şeridi'nin en büyük kampı olan Cebaliye'de onlarca kişinin öldürülmesinin ve bölgenin orta noktalarındaki Bureij kampının vurulmasının ardından, İsrail ordusu bu kez de Şati Mülteci Kampı'nda yaşayanları "uyardı".

'ZAMAN DOLDU'

İsrail ordusu yoğun saldırılar başlatacağını belirterek, Gazze kentinin batısında bulunan Şati Mülteci Kampı'nda yaşayanlara “acilen bölgeyi tahliye etme” çağrısında bulundu. İsrail uçaklarından mülteci kampına atılan broşürlerde, "İsrail ordusu, Şati Kampı sakinlerinden, Gazze Şeridi'nin kuzeyinden Han Yunus şehrinin batısındaki El-Mevasi’nin güneyinde bulunan bölgelere acil şekilde gitmesini talep ediyor” ifadeleri yer aldı.

Broşürlerde, İsrail ordusu, bölge sakinlerinden Gazze Şeridi’nin kuzeyini güneyine bağlayan Er-Reşid Caddesi üzerinden güneye gitmelerini istedi. İsrail ordusunun yoğun saldırı başlatacağı kaydedilen broşürlerde, şu ifadeler kullanıldı: "Zaman doldu. Gelecek saatlerde güçlerimiz Hamas teröristlerini ağır şekilde bombalayacak. Başka bir uyarı mesajının geleceğine dair söz vermiyoruz. Bölgeyi derhal tahliye edin."

BUREİJ'DE EN AZ 15 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail'in Cebaliye mülteci kampına dün ve evvelsi gün düzenlediği saldırılarda en az 195 kişinin öldüğü, 122 kişinin de enkaz altında olduğu belirtilmişti. Birleşmiş Milletler bu saldırıların savaş suçu teşkil edebileceği uyarısında bulunurken, bugün Bureij Kampı da hedef alındı. Associated Press (AP) ajansı, kampta en az 15 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar