Angelina Jolie'den Cebaliye saldırısı sonrası ateşkes çağrısı: Dünya liderleri suça ortak oluyor

Angelina Jolie'den Cebaliye saldırısı sonrası ateşkes çağrısı: Dünya liderleri suça ortak oluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Angelina Jolie, İsrail'in Gazze'de bulunan Cebaliye kampına düzenlediği ve ilk belirlemelere göre 100'ün üzerinde insanın öldüğü saldırı sonrası sosyal medyadan ateşkes çağrısı yaptı. Jolie saldırıyla ilgili, "Milyonlarca sivil cezalandırılıyor" dedi.

Artı Gerçek - Hollywood yıldızı ve eski Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, İsrail'in Gazze'deki Cebaliye Mülteci Kampı'na düzenlediği ve en az 100 kişinin ölümüne yol açan saldırıya tepki göstererek sosyal medya hesabından ateşkes çağrısı yaptı.

'KAÇACAK HİÇBİR YERİ OLMAYAN BİR TOPLULUĞA YÖNELİK KASITLI BİR SALDIRIDIR'

Jolie, mülteci kampının saldırı sonrası görüntülerini paylaşarak, "Bu yapılan, kaçacak hiçbir yeri olmayan hapsolmuş bir topluluğa yönelik kasıtlı bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

Angelina Jolie, Gazze'nin son 20 senedir açık hapishane olduğunu ve bugün hızlı bir şekilde toplu mezara dönüştüğünün altını çizerek, "Öldürülenlerin %40'ı masum çocuklar. Birçok hükümetin aktif desteğiyle, ve dünya seyrederken aileler katlediliyor. Milyonlarca Filistinli sivil - çocuklar, kadınlar, aileler - toplu olarak cezalandırılıyor ve insanlıktan çıkarılıyor, tüm bunlar yapılırken uluslararası hukuka aykırı olarak gıda, ilaç ve insani yardımdan mahrum bırakılıyor." dedi.

'DÜNYA LİDERLERİ SUÇA ORTAK OLUYOR'

Jolie mesajının sonunda, "İnsani ateşkes talebini reddederek ve BM Güvenlik Konseyi'nin her iki tarafa da ateşkes dayatmasını engelleyerek, dünya liderleri bu suçlara ortak olmaktadır." diye ekledi.

Ödüllü aktris günler önce de sosyal medyada hem Hamas'ın Aksa Tufanı saldırısı hem de bu saldırı sonrası İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı hava saldırılarını kastederek şu mesajı paylaşmıştı:

"Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan gibi ben de son haftaları İsrail'deki terör saldırısı, çok sayıda masum sivilin ölümü ve en iyi nasıl yardım edebileceğimi düşünerek öfkeli bir şekilde geçirdim. Ben de tüm rehinelerin bir an önce güvenli bir şekilde geri dönmesi ve sevdiklerini kaybetmenin tarifsiz acısını yaşayan aileler için dua ediyorum."

'YİYECEK, İÇECEK, TAHLİYE İMKANI YOK... SINIRI GEÇMEK GİBİ TEMEL BİR İNSAN HAKKI BİLE YOK'

Jolie mesajının devamında, Hamas'ın saldırısının ve İsrailli sivilleri rehin almasının "Gazze'de gidecek hiçbir yeri olmayan sivil bir nüfusun bombalanmasıyla kaybedilen masum hayatları" haklı çıkarmadığını ifade etmişti. Sanatçı ayrıca, İsrail'in Filistin'e yönelik ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü hava bombardımanları sonrası, "Yiyecek ve suya erişim yok, tahliye imkanı yok ve sığınmak için bir sınırı geçmek gibi temel bir insan hakkı bile yok" diyerek bölgedeki insani krizin altını çizmişti.

NE OLMUŞTU?

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarının dün Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'na saldırı düzenlediğini duyurmuştu.Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiği ve kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi'nin tamamen yerle bir olduğu belirtilmişti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar