İsveç Adalet Bakanı'ndan Bülent Keneş yorumu: Hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir ülkeyiz

İsveç Adalet Bakanı'ndan Bülent Keneş yorumu: Hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir ülkeyiz
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'terörist' diyerek bizzat iadesini istediği Bülent Keneş hakkındaki Yüksek Mahkeme kararını değerlendirdi: İsveç, hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir ülkedir.

Artı Gerçek - İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, İsveç Yüksek Mahkemesi'nin Today's Zaman gazetesinin eski yayın yönetmeni Bülent Keneş'in Türkiye'ye iadesi talebini reddetmesini değerlendirdi. "İsveç, hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir ülkedir ve bu tür davalarla ilgilenmek için bir hukukumuz var" diyen Bakan Strömmer, "Yargıtay kararını verdi, şimdi bakanlar kurulu dava hakkında karar vermek için çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

İsveç devlet televizyonu SVT'ye konuşan Strömmer, kararın İsveç'in NATO başvurusunu etkileyip etkilemeyeceği sorusuna spekülasyon yapmak istemediği yanıtını verdi.

euronews Türkçe'nin aktardığına göre, Yüksek Mahkeme kararına yönelik bir değerlendirme de, kendisi de bir gazeteci olan İsveç Yayıncılar Kulübü Başkanı Robert Aschberg'den geldi. Kararın memnuniyet verici ve açık olduğu yorumunu yapan Aschberg, "İsveç'te insanların iade edilip edilmeyeceğine siyasetçiler değil mahkemeler karar verir. Bu konuda mutlu olmalıyız" diye konuştu.

İsveç Yüksek Mahkemesi, Bülent Keneş'in Türkiye'ye iadesini "Siyasi görüşleri nedeniyle zulme uğrama riski bulunuyor" gerekçesiyle reddetmişti. SVT'nin haberine göre, İsveç Savcısı daha önce Suçluların İadesi Yasasını gerekçe göstererek iadeye karşı çıkmıştı. Haberde kararın, Yüksek Mahkeme'nin savcı ile aynı fikirde olduğu anlamına geldiği yorumunda bulunuldu.

Ayrıca mahkemeden yapılan açıklamada, iade talebinin karşılanması için Bülent Keneş'in bir yıl ya da daha fazla hapis cezası alması gerektiği ve Keneş için bu şartın oluşmadığı belirtilmişti.

"Davada suçluların iadesinin önünde çeşitli engeller olduğu açık" diyen Yüksek Mahkeme Yargıcı Petter Asp basına yaptığı açıklamada, suç isnatlarından biriyle ilgili olarak çifte suçluluk şartının oluşmadığını ifade etmişti.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'ın kasım ayındaki Ankara ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, isim vererek Keneş'in iadesini istemişti.

Erdoğan, "FETÖ terör örgütünden İsveç'te olan Bülent Keneş’in, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor" demişti. Keneş, İsveç'te yaşıyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar