İsveç Başbakanı: Ankara hazır olduğunda NATO müzakerelerini yeniden başlatmaya hazırız

İsveç Başbakanı: Ankara hazır olduğunda NATO müzakerelerini yeniden başlatmaya hazırız
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Maraş'ta meydana gelen deprem haberleriyle sarsılmışken, İsveç ve Finlandiya'dan NATO'ya üyelik açıklamaları gelmeye devam ediyor. Dün Finlandiya Cumhurbaşkanı bugün ise İsveç Başbakanı'ndan 'müzakereleri yeniden başlatmaya hazırız' mesajı geldi.

Artı Gerçek - Türkiye Maraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde dün meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaralarını sarmaya çalışırken, İsveç ve Finlandiya'dan NATO'ya üyelik açıklamaları gelmeye devam ediyor. Dün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto'nun "Finlandiya ve İsveç'in mümkün olan en kısa zamanda NATO'ya üye olmasını umuyorum" açıklamasının ardından bugün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'dan da benzer bir açıklama geldi.

'TÜRKİYE'NİN İÇ İŞLERİNE DÖNMESİ ANLAŞILIR'

Estonya'nın başkenti Talin'e yaptığı ziyaret kapsamında düzenlediği basın açıklamasında konuşan Kristersson, "Ankara hazır olduğunda NATO'ya üyelik müzakerelerini yeniden başlatmaya hazırız" dedi. Kristersson, yapılması gereken ilk şeyin tansiyonu düşürmek olduğunu belirttiği açıklamasında, "Mayıs ayında yapılacak seçimlerden ötürü Türkiye'nin iç işlerine odaklanmasının anlaşılır olduğunu" dile getirdi. Estonya Başbakanı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya beraber üye olmasının Baltık ülkelerinin güvenliğine katkı sağlayacağını" belirtti.

NE OLMUŞTU?

Danimarka'daki aşırı sağcı ve ırkçı Sıkı Yön Partisi'nin lideri Rasmus Paludan'ın İsveç'teki Kuran yakma eylemlerinden ayrıca Kürt eylemcilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik protestolarından sonra İsveç ile gerilen ilişkiler sebebiyle Finlandiya ve İsveç ile Türkiye'nin yaptığı NATO'ya üyelik müzakereleri durdurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç ile Finlandiya'nın Türkiye ile yürüttüğü NATO üyeliği müzakerelerinin birbirinden ayrılabileceğini ima ederek "Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak" demişti. Çavuşoğlu da bu sözlerin ardından "Sorunlu ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak adaletli olacak" ifadelerini kullanmıştı. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto ise "En büyük arzumuz hala İsveç ile birlikte NATO'ya katılmak" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar