Stoltenberg: Türkiye ile tam dayanışmadayız

Stoltenberg: Türkiye ile tam dayanışmadayız
Yayınlanma:
A+ A-
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Suriye'de yüzlerce kişinin öldüğü depremle ilgili açıklama yaptı. Stoltenberg, Erdoğan ve Çavuşoğlu ile temastayım. NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda" dedi.

Artı Gerçek - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye ve Suriye'de yüzlerce kişinin ölümüne yol açan Maraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrası müttefiklerin destek için seferberliğe geçtiğini söyledi.

Stoltenberg Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Türkiye ile tam dayanışmadayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla temastayım. NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda" ifadelerini kullandı.

Maraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli depremin ardından ABD'den yapılan "Yardıma hazırız" açıklaması gelmiş ayrıca Yunanistan, İsrail, Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya'nın da dahil çok sayıda ülkeden yardım teklifi gelmişti. Kandilli depremi Richter Ölçeği'nde (ML) olarak 7.4 olarak duyurmuş, moment magnitüd (Mw) ölçeğinde ise 7.7 olarak açıklamıştı. AFAD daha sonra yaptığı açıklamada depremin büyüklüğünü 7,7 olarak revize etmişti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, bugün Türkiye ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı depremden endişe duyuyor. Gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız" denmişti. Açıklamada, "Başkan Biden, en çok etkilenenlere yardım etmek için ABD'nin müdahale seçeneklerini değerlendirmeleri için USAID ve diğer federal hükümet ortaklarına talimat verdi. Türkiye ile koordineli olarak durumu yakından izlemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar