İsveç Başbakanı: Türkiye'nin tüm taleplerini yerine getiremeyiz

İsveç Başbakanı: Türkiye'nin tüm taleplerini yerine getiremeyiz
İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye'nin NATO üyeliğine onay vermek için ortaya attığı taleplerin hepsini yerine getiremeyeceklerini söyledi: "Yapamayacağımız veya onlara vermek istemediğimiz şeyleri istiyorlar."

Artı gerçek - İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Finlandiya ile birlikte yaptıkları NATO üyeliği başvurusuna onay için Ankara'dan gelen tüm talepleri yerine getiremeyeceklerini söyledi. Kristersson, bununla birlikte Türkiye'nin NATO üyeliği başvurularına onay vereceklerine inandıklarını söyledi.

Kristersson, İsveç'te savunma alanında faaliyet gösteren bir düşünce kuruluşunun konferansında yaptığı konuşmada, "Türkiye bir yandan bizim yapacağımızı söylediğimiz şeyleri yaptığımızı teyit ediyor ama aynı zamanda da, bizim yapamayacağımız veya onlara vermek istemediğimiz şeyleri istediklerini söylüyor" dedi.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması sonrasında yıllar süre tarafsızlık politikasından vazgeçerek NATO'ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. NATO üyesi olan Türkiye ise bu üyeliklere Meclis onayı vermek için bir dizi şart öne sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar