İsveç parlamentosu Erdoğan'ın 'yayılmacı' dış politkasını tartıştı

İsveç parlamentosu Erdoğan'ın 'yayılmacı' dış politkasını tartıştı
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2020 16:54
A+ A-
Parlamentoda Türkiye ve Erdoğan'ın 'saldırgan ve yayılmacı' dış politikasının tartışılırken İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi talebini yineledi.

İsveç parlamentosunda bağımsız milletvekili olan Amineh Kakabaveh'in talebiyle Erdoğan'ın saldırgan ve yayılmacı politikasının parlamentoda konuşulması sırasında İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Kakabaveh arasında PKK tartışması yaşandı.

Tartışmalar sırasında Kakabaveh, Kürtler ve demokrasi güçlerinin mücadelesini desteklediklerini söyleyen Ann Linde'ye "PKK terör örgütleri listesinde kaldıkça Kürtlerin Türkiye'nin hedefi olmaya devam edecek, Erdoğan'ın Kürtlere yönelik baskı ve tutuklamaları" sürecek dedi.

ANF'de yer alan habere göre Kakabeveh, Kürtler ve demokrasi güçlerine yönelik baskıların son bulması için öncelikle İsveç'in PKK'nin terör örgütleri listesinden çıkarılması için girişimde bulunmasını istedi.

Kakabaveh'in ısrarlı soruları karşısında Linde, PKK'nin 2002 yılından beri terör örgütleri listesinde bulunduğunu ve İsveç'in konuyu Avrupa Birliği gündemine getirmeyeceğini ifade etti.

'GÖREVDEN ALMA VE TUTUKLAMALARI KABUL ETMİYORUZ'

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Linde, İsveç Hükümeti'nin Türkiye'nin insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinin çiğnenmesini çok ciddi olarak gördüklerini ifade etti. Linde, muhalefet partisine mensup politikacıların temelsiz suçlamalarla görevden alınmaları ve tutuklanmalarını kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Baskıların HDP üzerinde yoğunlaştığına dikkat çeken Linde, "Özgür muhalefet demokratik ve çoğulcu bir toplumun temel şartıdır. Bunu Ankara, Stockholm ve başka yerlerde görüştüğümüz Türk yetkililerine sürekli olarak iletiyoruz" dedi.

Önceki hafta Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirten Linde, İsveç'in tutumunu "Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla yaptığım görüşmede temel değerlere saygı gösterilmesi ve Türkiye'nin yakın bölgesinde neden olduğu kaygılarını ele aldım. Özellikle halk tarafından seçilmiş Kürt temsilcilere, insan hakları savunucularına, azınlıklar ve sendikal temsilcilere yönelik baskılardan söz ettim. Ben, İsveç Hükümeti'nin yapılan tutuklamaları ciddi olarak gördüğünü ilettim" şeklinde dile getirdi.

LİNDE TÜRKİYE'NİN KUZEYDOĞU SURİYE'DEN ÇEKİLMESİNİ TALEP ETMİŞTİ

Linde ve Çavuşoğlu arasında yapılan ikili görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye'nin gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini gündeme getiren Linde, Türkiye'nin Kuzeydoğu Suriye'den çekilmesini talep etmiş, Çavuşoğlu ile arasında tartışma yaşanmıştı.

LİNDE: MUHALEFET VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE GÖRÜŞTÜM

Ankara ziyareti sırasında HDP Eşbaşkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeler yaptığını hatırlatan Linde, "Tutuklanan muhalefet partileri politikacılarının durumlarını tartıştık ve ben İsveç'in Türkiye'deki gelişimin barışçıl ve demokratik araçlarla sağlanabilmesi için İsveç'in desteğini ifade ettim" dedi.

Linde, ziyareti sırasında siyasi parti temsilcilerinin yanı sivil toplumun temsilcileriyle ifade özgürlüğü, hukuk devleti ilkeleri, LGBTİ bireyler ve kadınların insan hakları ve sendikal hakları desteklemek için görüşmeler yaptığını hatırlattı.

TÜRKİYE'NİN İHLALLERİNİ ULUSLARARASI PLATFORMLARDA GÜNDEME GETİRİYORUZ

İsveç Hükümeti'nin Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediğini söyleyen Linde, İsveçli kurumların Türkiye'deki çalışmalarını şu ifadelerle dile getirdi:

"Türkiye'deki İsveçli kurumlar davaları örneğin tutuklu muhalefet politikacıları ve halkın seçtiği parlamenterlerin duruşmalarını izliyor. Bunlar arasında örneğin HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın ve Osman Kavala'nın duruşmaları var. Biz çeşitli bağlamlarda serbest bırakılmalarını talep ettik. İsveç son zamanlarda tutuklanan ve yerlerine başkaları atanan HDP'li politikacıların durumlarını Avrupa Parlamentosu'nun gündemine getirdi. Ayrıca Türkiye'nin gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası platformlarda gündeme getiriyoruz."

Kakabeveh'in önergesinde Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye yönelik müdahalelerini de gündeme getirdiğini söyleyen Linde, "Türkiye'nin Kürt gruplarla ilişkilerinin kötüleşmeye devam etmesi yerel perspektifle de kaygı vericidir. Avrupa Birliği ve hükümet açıkça 2019 yılı güzünde Türkiye'nin Kürt bölgelerine IŞİD'den kurtarılan topraklarda büyük acılara neden olan baskılarını kınadı. Bu, Birleşmiş Milletler tüzüğü şiddet yasakları ve uluslararası hukuka aykırı" dedi.

'BİZ TÜRKİYE'NİN GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ'

Türkiye'nin müdahalesinin IŞİD'in işine yaradığını ve BM öncülüğünde sürdürülen politik sürece zarar verdiğini belirten Linde, İsveç'in azınlık halkların yanında olacağına vurgu yaparak "Kürt grupları ve bölgedeki azınlıklar; Asuri-Süryani ve Êzidîler korunmalı. Biz Türkiye'nin geri çekilmesini talep ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin Irak Kürdistann'na yönelik saldırılarının bölgede yaşayan sivillerin güvenliği için büyük sorunlara yol açtığına dikkat çekti.

'TEK ENGEL HDP, AFOROZ ETMEK İSTİYORLAR'

Linde'nin konuşmasından sonra söz alan Kakabaveh, Türkiye'nin saldırgan ve yayılmacı politikasını şimdi de Azerbaycan ve Ermenistan savaşı sırasında gösterdiğini belirtti.

Erdoğan'ın dışarıda yayılmacı politika izlerken içeride Kürtlere ve demokrasi güçlerine yönelik baskılarını artırdığına dikkat çeken Kakabaveh, "Erdoğan'ın amacı çok açık olarak HDP'yi yasaklamak ve aforoz etmektir. O anayasayı değiştirip daha fazla yetkiye sahip olmak için parlamentoda çoğunluğu istiyor. Onu engelleyen tek güç HDP" şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Dışişleri Bakanı Linde'nin Türkiye ve Suriye'de Kürtlerin ve kadınların haklarını savunmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Kakabaveh, konuşmasının devamında Dışişleri Bakanı Linde'nin Türkiye ve Suriye'de Kürtlerin ve kadınların haklarını savunmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Kakabaveh, PKK'nin "terör örgütleri listesinde" görülmesini eleştirdi.

 

Öne Çıkanlar