İsveç'ten NATO açıklaması: Seçimin ardından Türkiye onay sürecini başlatmalı

İsveç'ten NATO açıklaması: Seçimin ardından Türkiye onay sürecini başlatmalı
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç Dışişleri Bakanı, Temmuz'daki NATO zirvesine kadar ittifaka katılmayı umduklarını açıkladı. Bakan Tobias Billstrom seçimin ardından TBMM'nin İsveç'in üyeliği için onay sürecine başlamasını isteyerek "Türkiye'nin onay sürecini başlatma zamanı" dedi.

Artı Gerçek - İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom cuma günü yaptığı açıklamada Temmuz ayında Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak NATO zirvesine kadar ülkesinin NATO üyesi olmasını umduğunu söyledi. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı başlatmasının ardından geçen yıl İsveç ve Finlandiya yıllardır süren tarafsızlık politikasını terk etmiş ve NATO'ya katılım talebinde bulunmuştu. Finlandiya geçen ay NATO'ya katılmış ancak İsveç'in üyeliği Türkiye ve Macaristan'ın itirazları sonucu ertelenmişti.

Billstrom gazetecilere yaptığı açıklamada "B planı ya da onun gibi bir şey olmayacak. B planı aslında A planımız. O da tam NATO üyeliğidir. Ben ve hükümetim Vilnius'a gitmek için çalışacağız" dedi. İsveç Dışişleri Bakanı, seçimin ardından TBMM'nin onay sürecine başlamasını umduğunu söyleyerek "Türkiye'nin onay sürecini başlatma zamanı" ifadelerini kullandı.

İsveç ve Finlandiya, geçen Haziran'da Madrid'de Türkiye'nin güvenlik endişelerine yönelik üçlü muhtıra imzalamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya'nın onayını açıkladığı Ankara'da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Finlandiya'nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi adımlar attığını gördük" demiş, İsveç'i ise "teröristlere kucak açmakla" suçlamıştı.

'MACARİSTAN ONAY SÜRECİNİ BAŞLATMALI'

İsveç'in başvurusuna bir itiraz da Macaristan'dan gelmişti. Budapeşte yönetiminin gerekçesi, İsveç'in, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki siciline yönelik eleştirilerinden duyulan şikayet.

Billstrom, Macaristan'ın İsveç'in başvurusunu neden kabul etmediği konusunun net olmadığını söyledi: "Macaristan geçen yıl Madrid'de İsveç'e koşulsuz desteğini sundu. Onların onay sürecini başlatması gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar