İtalyan uzman, depremlerin Anadolu yarımadasını 3 metre kaydırdığını öne sürdü

İtalyan uzman, depremlerin Anadolu yarımadasını 3 metre kaydırdığını öne sürdü
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü Başkanı Doglioni, Maraş merkezli depremlerin, Anadolu yarımadasını üç metre batı yönünde kaydırdığını öne sürdü. Doglioni "Sanki Türkiye, Arap levhasına göre güneybatıya doğru hareket etmiş gibi oldu" dedi.

Artı Gerçek - İtalya'nın deprem ve volkanik hareketlilik konusunda otorite kabul edilen kurumu olan INGV'nin başkanı Carlo Doglioni, İtalyan Corriere Della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'de binlerce kişinin ölümüne neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremleri değerlendirdi. Doglioni "Arap levhası, Anadolu fay hattından kuzeydoğu-güneybatı ekseninde üç metre hareket etti gibi gözüküyor” açıklamasını yaptı.

Hareketliliğin üç metreden de fazla olabileceğini dile getiren Doglioni, “Bu çok büyük bir hareket. Burası oldukça hareketli bir alan ve Akdeniz’deki en tehlikeli bölgelerden biri. Geçen yüzyıllarda buralarda çok şiddetli depremler meydana geldi” yorumunu yaptı ve "Başka bir deyişle: sanki Türkiye, Arap levhasına göre güneybatıya doğru hareket etmiş gibi oldu" ifadelerini kullandı.

Depremlerin Doğu Anadolu, Arap ve Afrika levhalarının buluşma noktasında yaşandığına dikkati çeken Doglioni "Türkiye'yi boydan boya geçen iki büyük faydan biri harekete geçti. Bu aynı zamanda Ürdün, İsrail, Lübnan ve Suriye'den geçen Ölü Deniz fayıyla beraber Orta Doğu'nun en aktif faylarından biri ki Arap yarımadasını, Afrika'dan ayırıyor" dedi. Bu fay boyunca zeminin hareket ettiğini ifade eden Doglioni, "Maksimum hareket alanında üç metrelik bir kayma gerçekleşti" diye konuştu.

Doglioni "Bir çapraz hareketten bahsediyoruz, fay düzlemi çok eğimli ve olay sırasında fayın iki yanında yatay bir yer değiştirme gözlemliyoruz. İki kanat birbirine göre hareket etti" dedi. Doglioni, şu an için üç metrelik yer değiştirmenin ilk tahminleri olduğunu, ancak nihai tespiti uydu verilerini elde edince yapacaklarını ifade etti. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar