Jair Bolsonaro: Sokağa çıkma yasağı getirmek delilik

Jair Bolsonaro: Sokağa çıkma yasağı getirmek delilik
Bolsonaro: Covid-19'a karşı Çinli şirketin geliştirdiği Coronavirus aşı adayını satın almayacağız.

Yeni tip Coronavirus'le (Covid-19) mücadelede evde kalma önlemlerini eleştiren Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkelerin yeniden benzer tedbirler almasını "delilik" olarak nitelendirdi.

Dünya genelinde salgından en fazla etkilenen üçüncü ülke konumunda bulunan Brezilya'nın Devlet Başkanı, Bolsonaro, Covid-19'un ikinci dalgasını kontrol altına almak için birçok ülkenin sokağa çıkma yasağı gibi önlemlere başvurmasının 'delilik' olduğunu söyledi. 

Bolsonarao ayrıca, Sao Paulo eyaletinde klinik teste tabi tutulan Çin'in Covid-19 aşı adayına da karşı sert dille karşı çıktı. Sao Paulo Valisi Joao Doria'ya seslenen Bolsonaro,  "Heyecanını anlıyorum ama hiç kimse zorla bir aşı almayacak. Başka bir tane bul. Hükümet benim, para halkın, benim değil. Sizin aşınızı satın almayacağım. Aşınızı satın alacak başka birini bulun" ifadelerini kullandı.

Bolsonaro, geçen hafta Facebook hesabından yaptığı canlı yayında da, "Covid-19'a karşı Çinli şirketin geliştirdiği Coronavirus aşı adayını satın almayacağız. Brezilya halkı hiç kimsenin kobayı olmayacak" demişti. 

VAKA SAYILARI ARTIYOR

Birçok Batı ülkesi ve Latin Amerika'nın bazı kesimlerinde Covid-19 günlük vaka sayıları geçen haftalarda yükselişe geçmişti.

ABD dışında birçok ülke yönetimi, salgını kontrol altına almak için daha katı önlemlere başvurmaya başlamıştı. İtalya ve Almanya'da yeni Coronavirus tedbirleri açıklanırken, Fransa ulusal karantina ilan etti, İspanya ise OHAL'i mayısa kadar uzattığını duyurdu.  

Brezilya dünyada en çok vaka ve ölüm oranı olan üçüncü ülke. Ülkede bugüne kadar toplam 158 bin 456 ölüm, 5 milyon 468 bin 270 vaka bulunuyor. İlk sırada ise 8 milyon 984 bin 432 vaka ile ABD var. ABD'yi 8 milyon 88 bin 851 vaka ile Hindistan izliyor.

Temmuzun başında Covid-19'a yakalanan Bolsonaro, temmuz sonuna doğru art arda yaptırdığı testlerin negatif çıkması üzerine hastalığı atlattığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar