Kadınlar Latin Amerika ve İspanya'da 25 Kasım'da şiddete karşı sokaktaydı

Kadınlar Latin Amerika ve İspanya'da 25 Kasım'da şiddete karşı sokaktaydı
Yayınlanma:
A+ A-
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşü İstanbul'da polis müdahalesiyle engellenirken çok sayıda ülke eylemlere sahne oldu. 25 Kasım'da Latin Amerika ve İspanya'da binlerce kadın şiddete karşı yürüyüş düzenledi.

Artı Gerçek- İstanbul'da polis müdahalesi ve gözaltılara rağmen kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemini yaparken İspanya, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Kosta Rika, Meksika, Bolivya, El Salvador, Brezilya, Arjantin, Guatemala ve Şili'nin de aralarında olduğu çok sayıda ülkede binlerce kişi sorunsuz şekilde kadına yönelik şiddete karşı seslerini yükseltti.

1.jpg

Latin Amerika'da Buenos Aires'ten Bogota'ya kadar çok sayıda kentte binlerce kadın sokaklarda ve meydanlarda büyük gösteriler yaptı.

Eylemlere katılan binlerce kişi hükümetlerinden kadına yönelik şiddete karşı daha etkin eylem talep etti.

2.jpg

Meksika'nın başkenti Meksiko'da feminist örgütler kentin ana arterlerinden Reforma Avenue'de toplandı, sloganlar atarak yürüyüş düzenledi.

Eylemcilerle yüzlerce polis arasında zaman zaman çatışma ve arbede yaşanırken, bazı kadınlar eylem alanına göz yaşartıcı gaza karşı gözlük ve kasklarla geldi.

3.jpg

Hükümet verilerine göre Meksika'da her gün yaklaşık 20 kadın öldürülüyor ve bu vakaların sadece bazıları cezayla sonuçlanıyor.

Eylemlerde konuşmalar yapan cinsel şiddete uğrayan kadınlar ve öldürülen kadınların aileleri cinsiyete dayalı şiddetin sonlanmasını ve kayıpları için daha etkili cezai soruşturmalar talep etti.

12 yaşındaki kızı öldürülen Lorena Gutierrez "Sessiz kalmayacağız. Kadınlar ve kız çocukları ülkenin her yerinde hala kayboluyor" dedi.

Hükümet raporlarına göre Meksika'da sadece ekim ayında 80 kadın cinsiyeti nedeniyle öldürüldü.

4.jpg

Birleşmiş Milletler verilerine göre Latin Amerika'da en fazla kadın cinayeti Honduras'ta yaşanıyor. Onu Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Bolivya ve Brezilya takip ediyor.

İSPANYA'DA DA BİNLERCE KADIN YÜRÜDÜ

İspanya'nın Barcelona ve Madrid kentlerinde de binlerce kişi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için düzenlenen yürüyüşlere katıldı.

6.jpg

Madrid'de çoğu mor renk kıyafetler giyen kadınlar kent merkezindeki Gran Via'da toplanıp yürüyüş yaptı.

Kadınlar "Hayır, hayır demektir. Geri kalan tecavüzdür" ve "Kadınlar meta değildir" sloganları attı. Barcelona'da kadınlar yürüyüş sırasında davullar çaldı, meşaleler taşıdı.

Kadın cinayetlerinin resmi olarak sayılmaya başlandığı 2003'ten bu yana Eşitlik Bakanlığı verilerine göre İspanya'da 1711 kadın cinsiyete sebebiyle öldürüldü. 2022 itibarıyla ülkede 38 kadın öldürüldü.

SANCHEZ: ERKEK ŞİDDETİ HER GÜN BİZİ UTANDIRAN BİR GERÇEK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez cuma günü Sosyalist Parti etkinliğinde yaptığı konuşmada erkeklerden maçoluğu durdurmak için adım atmalarını istedi.

Sanchez "Erkek şiddeti bizi her gün utandıran trajik bir gerçek" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar