Kaide liderinin İsrail'le ilgili 'Amerika'ya Mektubunu' tanıtan videolara TikTok'tan yasak

Kaide liderinin İsrail'le ilgili 'Amerika'ya Mektubunu' tanıtan videolara TikTok'tan yasak
Yayınlanma:
A+ A-
Kaide lideri öldürülmesinden 12 yıl sonra TikTok fenomeni haline geldi. Bin Ladin'in 21 yıl önce yazdığı Amerika'ya Mektubu, İsrail-Filistin savaşının ışığında yeniden ilgi görmeye başladı. TikTok'tan yasak, The Guardian'dan içerik kaldırma adımı geldi.

Artı Gerçek - Kısa video uygulaması TikTok, eski El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Amerikalılara yönelik saldırı gerekçelerini detaylandıran 2002 tarihli mektubunu tanıtan içeriği yasaklayacağını duyurdu.

Platformda 20 yıllık mektupla ilgili videolar, bu hafta İsrail-Filistin savaşıyla ilgili tartışmalar bağlamında yayılırken, Batı'daki bazı kullanıcıların mektubun içeriğini övmesi dikkat çekti.

'İSRAİL DESTEKÇİSİ, FİLİSTİNLİLERE ZULMÜN FİNANSÖRÜ'

El Kaide'nin ABD'de yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne yol açan 11 Eylül 2001 saldırısının ardından yazılan mektupta, 'Washington'ın İsrail'e verdiği destek eleştiriliyor, Amerikalılar Filistinlilere yönelik zulmü finanse etmekle suçlanıyor ve Yahudi karşıtı yorumlara yer veriliyor'. 2011'de ABD'nin Obama yönetimi, Bin Ladin'in Pakistan'da Amerikan özel operasyon birimleri tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı.

Dün TikTok'un yaptığı açıklamada "Bu mektubun tanıtımını yapan içerik, her türlü terörizmin desteklenmesine ilişkin kurallarımızı açıkça ihlal etmektedir" denilirken, bu tür videoların "proaktif ve agresif şekilde" kaldırılacağı belirtildi. Mektubun platformda 'trending' olduğuna dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı dile getirildi.

TikTok, platformun arama fonksiyonunda “#lettertoamerica” etiketini de engelledi. Açıklamanın ardından TikTok'ta "Amerika'ya Mektup" araması yapanlar, "kurallarımızı ihlal eden içerikle ilişkili" bildirimiyle birlikte "sonuç yok" yanıtını aldı.

WASHINGTON'DA OKLAR ÇİN'E YÖNELDİ

Ancak Çin'e ait uygulamanın yasaklanması için uzun zamandır uğraşan ABD Kongresi üyeleri, Bin Ladin mektubu haberlerinin ardından baskıyı artırdı. Demokrat Partili milletvekili Josh Gottheimer, önceki gün eski adı Twitter olan X'teki paylaşımında, TikTok'un "Amerikalıları etkilemek için terör yanlısı propaganda yaptığını" iddia etti. Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylarından Nikki Haley de "yabancı düşmanlarımızın sosyal medyayı nasıl zehirlediğinin bir örneği" iddiasında bulundu.

BEYAZ SARAY: BUNU YAYMANIN ASLA HAKLI BİR GEREKÇESİ OLAMAZ

Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates, dünkü açıklamasında şunları söyledi: "El Kaide liderinin Amerikan tarihindeki en kötü terör saldırısını gerçekleştirmesinin hemen ardından yayımladığı iğrenç, şeytani ve Yahudi karşıtı yalanları yaymanın asla haklı bir gerekçesi olamaz."

THE GUARDİAN İÇERİK SİLDİ

TikTok videolarında genellikle The Guardian'ın 2002'de yayımlamış olduğu bin Ladin'in mektubunun tam metninin İngilizce çevirisine atıf yapılıyordu. The Guardian, önceki gün tam metni web sitesinden kaldırdı. İngiliz gazetesinden yapılan açıklamada, mektubun bağlamdan kopuk halde sosyal medyada paylaşılmasından ötürü, bundan böyle okurların mektupla ilgili bağlama oturtulmuş habere yönlendirileceği ifade edildi.

UZMAN GÖRÜŞÜ: YASAK BİLGİ HALİNE GETİRMEYİN

Stanford Üniversitesi'nin propaganda ve yanlış bilgilendirme uzmanı Renee DiResta, The Guardian'ın kararını "hata" olarak niteledi. Threads'te açıklama yapan DiResta, "Bir teröristin uzun süredir bilinen fantezilerini sırf birileri bunu TikTok'ta yayıyor diye yasak bilgiye dönüştürmemelisiniz. Bu, bazılarının onları yeniden keşfetmesini daha heyecanlı hale getirebilir. Bunun yerine insanların 'katilin taleplerini' okumasına ve daha fazla bağlam eklemesine izin verin" dedi.

TİKTOK'TA 15 MİLYONDAN FAZLA KEZ İZLENDİ

Yapılan bir analize göre, TikTok'ta hafta başından beri yayımlanan bu tür videolar ilk etapta yaklaşık 2 milyon kez izlendi. Bu, yalnızca ABD'de 150 milyon civarında kullanıcısı olan bir platform için çok da fazla bir rakam değil. Daha sonra X'teki bir derleme dikkatleri yeniden mektuba çekti. Perşembe günü öğleden sonrasına dek ilgili etikete sahip videolar TikTok'ta 15 milyondan fazla kez izlendi.

BAZI AMERİKALILAR EMPATİ KURDU

Onlarca ABD'li genç, Kaide liderine sempati ifade eden videolar paylaştı.

CNN'e göre 1.6 milyondan fazla kez izlendikten sonra kaldırılan bir videoda, New York merkezli bir yaşam tarzı fenomeni, diğerlerini mektubu okumaya teşvik ederek şunları söyledi:

"Eğer okuduysanız ve siz de şu anda varoluşsal bir kriz yaşıyorsanız, bana bildirin, çünkü son 20 dakikada inandığım ve yaşadığım tüm hayata bakış açım değişti."

'AMERİKAN HÜKÜMETİ DE TERÖRİST'

Düzenli olarak Amerikan hükümetine yönelik eleştiriler yayımlayan bir TikTok kullanıcısı da 100 binden fazla izlenen videosunda, mektuba ilişkin şöyle dedi:

"Eğer Usame bin Ladin'e terörist diyeceksek, Amerikan hükümeti de öyle." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar