Kaliforniya Valisi grevcilere işsizlik maaşı ödenmesini veto etti

Kaliforniya Valisi grevcilere işsizlik maaşı ödenmesini veto etti
Yayınlanma:
A+ A-
Kaliforniya Valisi Gavin Newsom eyalette grev yapan işçilere işsizlik maaşı ödenmesini veto etti. Eyalet meclisindeki Demokratların çoğu ve sendikalar bu ay söz konusu tasarıya destek vermişti.

Artı Gerçek - Kaliforniya'nın Demokrat Partili Valisi Gavin Newsom cumartesi günü, grevdeki işçilere işsizlik yardımı yapılmasını öngören ve işçi sendikaları ile eyalet yasama meclisindeki Demokratların güçlü desteğini alan bir yasa tasarısını veto etti. Newsom tasarıyı reddederken eyaletin işsizlik fonunun halihazırda 20 milyar dolar borca yaklaştığını savundu.

'BORCA GİRMENİN ZAMANI DEĞİL'

Newsom vetosunu açıklayan mesajında "Şimdi maliyetleri artırmanın ya da bu büyüklükte bir borca girmenin zamanı değil" diye yazdı. Demokratların çoğunlukta olduğu yasama organı tasarıyı eylül ayında, çok sayıda yüksek profilli grevin ortasında kabul etmişti. Hollywood senaristleri yaklaşık beş ay süren grevlerini 12 gün sonra sona erdirdi ancak Hollywood oyuncuları grevini sürdürrüyor. Güney Kaliforniya'daki otel çalışanları da grevde.

Tasarı, en az iki hafta boyunca grevde olan işçileri işsizlik maaşı almaya uygun hale getirecekti. New York ve New Jersey dışındaki eyaletlerin büyük çoğunluğu grevdeki işçilere işsizlik maaşı vermiyor.

AĞUSTOS AYINA KADAR YAKLAŞIK 310 BİN İŞÇİ İŞ BIRAKTI YA DA GREVE KATILDI

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun ön verilerine göre bu yılın ağustos ayına kadar yaklaşık 309 bin 700 işçi iş bırakma ve grev eylemlerine katıldı ve bu da 2023'ün 2019'dan bu yana grevler açısından en yoğun yıl olma yolunda ilerlediğini gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir otomobil işçileri sendikası da "Detroit Üçlüsü" olarak anılan otomobil üreticileri Ford, General Motors ve Chrysler'in ana ortağı Stellantis'e karşı grevde. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar