'Katargate' skandalı sürüyor: Yunan milletvekilinin parti üyeliği askıya alındı

'Katargate' skandalı sürüyor: Yunan milletvekilinin parti üyeliği askıya alındı
Avrupa Parlamentosu'nda bazı milletvekillerinin Katarlı yetkililerden "ekonomik ve siyasi kararları etkilemek için" rüşvet aldığı iddiasıyla açılan soruşturma sürüyor. Son olarak iddialarda adı geçen Maria Spiraki'nin Yeni Demokrasi üyeliği askıya alındı.

Artı Gerçek - Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar’ın, "ekonomik ve siyasi kararları etkilemek için bazı Avrupa Parlamentosu (AP) çalışanlarına yüklü miktarda rüşvet verdiği" iddiasıyla açılan soruşturma sürüyor.

Son olarak, AP milletvekili ve Yunanistan'da iktidarda bulunan Yeni Demokrasi Partisi üyesi Maria Spiraki'nin parti üyeliğinin soruşturma tamamlanana kadar askıya alındığı açıklandı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis'in kararıyla üyeliği askıya alınan milletvekili hakkında yapılan açıklamada, "Soruşturma devam ettiği sürece, Spiraki'nin bir sonraki genel seçimlerde Selanik'ten milletvekili adayı da olamayacağı" belirtildi.

Avrupa Kamu Savcılığı da (EPPO), yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının odağındaki isimlerden Yunan milletvekili Eva Kaili ve Avrupa Halk Partisi (EPP) üyesi Maria Spiraki'nin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istemişti.

KALİLİ'NİN SEVGİLİSİ TÜM SUÇU ÜSTLENDİ

Partisi PASOK'tan ihraç edilen ve cuma günü tutuklanan Kalili'nin sevgilisi ve yardımcısı Francesco Giorgi, "Katar ve Fas tarafından Avrupa Parlamentosu kararlarına müdahale etmek için faaliyet gösteren bir örgütün parçası olduğunu" kabul ederek tüm suçu üstlendi.

Belçika basınından Le Soir'ın ele geçirdiği ifade tutanağına göre Giorgi, "para trafiğini yönetmekten sorumlu olduğunu" söyledi ve örgütün lideri olarak cuma günü gözaltına alınan eski İtalyan parlamenter Antonio Panzeri'yi işaret etti.

Avrupa Parlamentosu’nun 8 yıldır üyesi olan Kaili, AP Başkanı Roberta Metsola tarafından görevden alınmıştı.

Kaili ayrıca AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyeliğinden de atılırken, Yunanistan'ın merkez solundaki Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) partisinden ihraç edilmişti. Yunan makamları Kaili'ye, eşine ve yakın aile üyelerine ait mal varlıklarını dondurmuştu.

'KATARGATE' SKANDALI REFORM GETİRDİ

Öte yandan AP, skandalın patlak vermesinin ardından parlamenterlerin faaliyetlerinin denetlenmesine ve şeffaflığın sağlanmasına ilişkin bazı reformlar yapmaya hazırlanıyor.

AP Başkanı Metsola, AB Liderler Zirvesi'ne katıldıktan sonra dün düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin soruları yanıtladı.

"Hataları düzeltmeliyiz" diyen Metsola, "geniş kapsamlı bir reform paketi önerdiğini ve paketin gelecek yıl başında hazır olmasını ümit ettiğini" söyledi.

Metsola pakette, bu tür yolsuzlukları ortaya çıkaran veya ihbar edenleri korumaya alan sistemin güçlendirilmesine yönelik tedbirlerin yanı sıra, resmi olmayan lobi ve dostluk gruplarının yasaklanmasına ilişkin önerilerin bulunacağını belirtti.

AP Başkanı ayrıca, parlamentoya seçilen milletvekillerinin finansal kayıtlarının da bundan sonra daha ayrıntılı incelemeye tabi tutulacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar