Kongre baskını nedeniyle eski ABD Başkanı Trump'a mahkeme celbi gönderildi

Kongre baskını nedeniyle eski ABD Başkanı Trump'a mahkeme celbi gönderildi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de geçen yıl 6 Ocak'ta yapılan Kongre binası baskınını aydınlatmak için kurulan Soruşturma Komitesi, eski Başkan Donald Trump'ı mahkeme celbiyle ifadeye çağırdı.

Artı Gerçek - ABD Temsilciler Meclisi 6 Ocak Soruşturma Komitesi, eski Başkan Donald Trump hakkında, Kongre baskını konusunda ifade vermek üzere celp kararı çıkardı.

Soruşturma Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın, 2020 başkanlık seçim sonuçlarını geçersiz kılmak için 6 Ocak 2021'de gerçekleşen Kongre baskınının "temel sebebi" olduğu gerekçesiyle mahkeme celbiyle ifadeye çağrıldığı belirtildi.

Celpte "Siz bir ABD Başkanı'nın ilk kez seçimi geçersiz kılmak için yapılan girişimin merkezindeydiniz. Bu eylemin yasadışı ve anayasaya aykırı olduğunu biliyordunuz" dendi.

Dokuz üyeli Tomite, Trumpn avukatlarına, 14 Kasım'a kadar eski başkanın yeminli ifadesiyle birlikte, kendisiyle Kongre üyeleri ve aşırılık yanlısı gruplar arasındaki kişisel iletişimler de dahil olmak üzere bir dizi ilgili belge talebinde bulundu.

Komite Başkanı Bennie Thompson ve Başkan Yardımcısı Liz Cheney imzalı mektupta, "Eski bir Başkan için mahkeme celbinin önemli ve tarihi bir eylem olduğunun farkındayız. Bu eylemi hafife almıyoruz" ifadesi yer aldı.

ESKİ DANIŞMANI İŞBİRLİĞİ YAPMADIĞI İÇİN HAPİS CEZASI ALDI

6 Ocak Soruşturma Komitesi, 13 Ekim oturumunda Trump ifadeye çağırmıştı. Oturumdaki oylamada, Komite üyelerinin tamamı, Trump'ın ifadeye çağrılmasına yönelik teklife "evet" oyu vermiş, Komite Başkanı Bennie Thompson, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "Trump, 6 Ocak'ta olan hikayenin merkezindeki insandı. Bu nedenle de ondan dinlemek istiyoruz" demişti.

Trump'ın Temsilciler Meclisi Özel Komitesine ifadeye çağrılmasının, eski başkan için yeni bir hukuki savaş anlamına gelebileceği, söz konusu celbi engellemek için mahkemeye başvuracağı değerlendirmesi yapılıyor. Kongredeki komitelerin ifade çağrısına icabet etmemek yasal olarak suç sayılıyor.

Mahkeme celbinden saatler önce Trump'ın eski danışmanı Steve Bannon, geçen yılki baskını araştıran kongre komitesiyle işbirliği yapmayı reddettiği için dört ay hapis cezası almıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar