Kremlin: Kaybedilen topraklar geri alınıp sonsuza dek Rusya'nın olacak

Kremlin: Kaybedilen topraklar geri alınıp sonsuza dek Rusya'nın olacak
Yayınlanma:
A+ A-
Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya'nın Ukrayna'da kaybettiği toprakları geri alacağını ve bu bölgelerin "sonsuza dek" Rusya'ya bağlanacağını söyledi. Rus lider Putin ise ülke içinde de tepki çeken kısmi seferberlik ilanının şartlarında değişikliğe gitti.

Artı Gerçek - Kremlin sözcüsü Dmirtriy Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın son haftalarda Ukrayna'da yaşadığı askeri geri çekilmeler ile Ukrayna'nın doğusundaki dört bölgenin Rusya'ya bağlanması arasında bir çelişki olmadığını savundu.

Rusya'nın şu anda geri çekildiği bölgeleri geri alacağını söyleyen Peskov "(Bu topraklar) sonsuza dek Rusya ile birlikte olacak ve geri dönecek" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Ukrayna'nın doğusundaki Zaporijya ve Herson'da kurulan Rus idari bölgeleri ile Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'nin Rusya tarafından ilhak edilmesine ilişkin yasaları imzalamıştı. Söz konusu yasalara göre, bu bölgelerde yaşayanlar Rus vatandaşı olarak kabul edilecek.

Ayrıca Putin, imzaladığı kararnamelerle, bölgelere geçici başkan ve vali atamıştı. Buna göre, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin geçici başkanı Denis Puşilin, Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin geçici başkanı Leonid Paseçnik, Herson bölgesinin geçici valisi Vladimir Saldo ve Zaporijya bölgesinin geçici valisi Evgeniy Balitskiy olmuştu

PUTİN: GECE OKULU VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİNİN SİLAH ALTINA ALINMASI ERTELENECEK

Putin ayrıca Ukrayna savaşı nedeniyle ülkede 21 Eylül'de ilan edilen kısmi seferberlikle askere alımları ertelenebilecek grupların genişletilmesine karar verdi.

Sputnik'in aktardığına göre, "Yılın Öğretmeni" adlı bir yarışmanın finalistleriyle gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Putin, yeni imzaladığı kararname ile doktora öğrencileri ve gece okuluna giden kişiler hakkında verilen askere alım kararları ertelenebileceğini duyurdu.

Putin daha önce de ülkede binlerce kişinin gözaltına alınması ve on binlercesinin komşu ülkelere sığınmasına yol açan kısmi seferberlik sırasında hatalar yapıldığını kabul etmiş ve bu hataların acilen düzeltilmesi talimatını vermişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu salı günü şu ana kadar kısmi seferberlik kapsamında 200 binden fazla yedek askerin silah altına alındığını açıklamıştı.

Putin aynı etkinlikte ayrıca ülkesinin yeni bölgeleri hâline gelen Donetsk ve Lugansk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya bölgelerindeki durumun istikrara kavuşacağına inandığını belirtti.

Toplantıda söz konusu yeni toprakların Rusya’ya bağlanmaları kararının alınması öncesinde buralarda düzenlenen referandumların sonuçlarına ilişkin soruya yanıt veren Putin, “Dürüstçe söylemem gerekirse bahsettiğiniz referandumların sonuçları beni memnun etmelerinin yanında beni şaşırttı da” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Türkiye'nin yanı sıra ABD öncülüğündeki Batı bloğu referandumları "sahte" diye nitelemiş ve sonuçlarını tanımayacağını açıklamıştı.

(DIŞ HABERLER)