Kuzey Kore, Japon Denizi'ne iki balistik füze fırlattı

Kuzey Kore, Japon Denizi'ne iki balistik füze fırlattı
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin öğle saatlerinde Japon Denizi'ne doğu iki balistik füze fırlattığını duyurdu. UAEA Başkanı Grossi ise Pyongang yönetiminin yakın zamanda yedinci bir nükleer deneme yapabileceğini söyledi.

Artı Gerçek - Güney Kore ordusu ve Japonya, Kuzey Kore'nin yine balistik füze fırlattığını duyurdu.

Güney Kore Genelkurmaylığı'na göre, kısa menzilli iki balistik füze, Kuzey Kore'nin güneydoğusundaki Kangwon bölgesinden Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne fırlatıldı.

Japon hükümeti füzelerin, Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü ve bölgede seyreden gemi ve uçaklarda hasar saptanmadığını açıkladı.

Güney Kore Genelkurmaylığı füzelerin saatte maksimum 24 km irtifaya ulaştığını ve yaklaşık 230 kilometre yol kat ettiklerini duyurdu.

Füze denemelerinin, ABD ile Güney Kore'nin pazartesi günü iki hafta sürecek ortak askeri hava tatbikatı düzenlemesinin öncesinde gerçekleşmesi dikkati çekti. Pyongyang yönetimi daha önce füze denemelerinin "işgal tatbikatı" olduğunu söylediği ortak askeri tatbikatlara yanıt olduğunu açıklamıştı.

Böylelikle Pyongyang yönetimi, 2022 başından beri 28. denemesini gerçekleştirmiş oldu.

KUZEY KORE'NİN OLASI YEDİNCİ NÜKLEER BOMBA DENEMESİ ENDİŞE YARATIYOR

ABD ve müttefikleri Kuzey Kore'nin yakın bir zaman içinde 2017'den beri yapmadığı nükleer bomba denemelerine geri döneceğine inanıyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol salı günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin Punggye-ri deneme sahasında bir yeraltı patlaması için gerekli tüm teknik hazırlıkları tamamladığını öne sürmüştü.

Kuzey Kore 2006'dan 2017'ye kadar altı nükleer deneme yapmıştı.

Kısa süre önce Güney Kore, ABD ve Japonya'nın Dışişleri Bakanları Yardımcıları26 Ekim'de Kuzey Kore'nin yedinci nükleer denemesi yapması halinde "emsalsiz bir yanıt vereceklerini" açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

UAEA BAŞKANI: HERKES NEFESİNİ TUTUYOR

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi ise Kuzey Kore'den gelecek yeni bir nükleer denemenin, temel endişe kaynağı olacağını belirtti.

Grossi, UAEA'nın yedinci test için Kuzey Kore'nin hazırlıkları tespit ettiğini ve Kuzey Kore’den gelecek yeni bir nükleer denemenin büyük bir endişeye sebep olacağını belirten Grossi, "Herkes nefesini tutuyor. Daha ileri seviyede testler, cephaneliğin hazırlıklarını ve yapımını iyileştirdikleri anlamına geliyor. Bu yüzden bunu çok ama çok yakından takip ediyoruz" dedi.

Grossi, "Bunun olmayacağını umuyoruz ancak göstergeler ne yazık ki aksine işaret ediyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar