25 Ekim parçalı güneş tutulması Türkiye'den de izlenebilecek

25 Ekim parçalı güneş tutulması Türkiye'den de izlenebilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Yarın son yüzyılın on altıncı, 2022'nin ise ikinci parçalı güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulma kuzey yarım küreden, aralarında Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülkeden izlenebilecek.

Artı Gerçek - Salı günü Türkiye saatiyle 12:40 - 15:05 arasında, Güneş'in en tepede olduğu saatlerde parçalı güneş tutulması gerçekleşecek.

Nadir gerçekleşen gökyüzü olayı kuzey yarımkürede İzlanda'dan Hindistan'a kadar Avrupa, Kuzeydoğu Afrika, Ortadoğu, Batı Asya, Hindistan, Batı Çin'den gözlenebilecek.

Uzmanlar tutulma sırasında güneşe çıplak gözle bakılmaması uyarısında bulunurken tam tutulma gerçekleşmediği için gündüz geceye dönmeyecek.

Fransa'nın başkentindeki Paris Gözlemevi açıklamasında "Ay'ın gölgesi hiçbir yerde Dünya'nın üzerine düşmeyecek" dedi.

Güneş tutulmaları Ay'ın Dünya ve Güneş arasından geçtiği sırada oluşuyor. Tam tutulma sırasında Ay'ın gölgesi gezegenimizin üzerine düştüğü için gökyüzü tamamen bir süreliğine kararıyor.

Ancak parçalı tutulmalarda bu doğa fenomeni gerçekleşmiyor.

Paris Gözlemevi'den gökbilimci Florent Deleflie, AFP'ye yaptığı açıklamada parçalı tutulma sırasında en fazla Kazakistan'da Ay'ın Güneş'i yüzde 82 oranında kaplayacağını söyledi.

Deleflie gökyüzünün tamamen kararması için gerekli olan oranın ise yüzde 95 olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE'DEN EN İYİ KUZEYDOĞU BÖLGELERİNDEN İZLENEBİLECEK

Anadolu Ajansı'na konuşan Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu ise parçalı güneş tutulmasının Türkiye'den en iyi kuzeydoğu bölgelerinden izlenebileceğini açıkladı.

Türkiye'den izlenebilen son güneştutulmasının 2006 yılında gerçekleştiğini hatırlatan Mirahmetoğlu, "Ne yazık ki ülkemizde 2060 yılına kadar tam tutulma göremeyeceğiz ancak bu arada bazı parçalı güneştutulmalarına tanık olacağız. 25 Ekim'deki parçalı güneştutulması ülkemizin tamamından görülebilecek. Elbette havanın açık olması burada en önemli kriter. Ülkemizden görülebilecek bir sonraki parçalı güneştutulmasıysa yaklaşık 5 yıl sonra gerçekleşecek" dedi.

Mirahmetoğlu "Tutulmanın Türkiye'de gözlemlenebileceği en iyi yer ülkemizin kuzeydoğusu. Burada, güneşin yaklaşık yüzde 60'ı örtülecek. Ülkemizin güneybatısındaysa bu oran yüzde 30 civarında olacak" ifadelerini kullandı.

25 Ekim'deki parçalı güneş tutulması bu yılın ikinci, son yüzyıldaki ise on altıncı parçalı güneş tutulması olacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar