Lavrov: ABD ve NATO, Ukrayna savaşının doğrudan katılımcısı

Lavrov: ABD ve NATO, Ukrayna savaşının doğrudan katılımcısı
Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna savaşıyla ilgili uzun bir açıklama yaptı. ABD ve NATO'nun savaşın "doğrudan katılımcısı" olduğunu söyleyen Sergey Lavrov "Nükleer güçlerin çatışması halinde bir nükleer savaş riski çok yüksek" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek -Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov düzenlediği basın toplantısında Kiev yönetimine sağladıkları silahlar ve Rusya'nın Ukrayna'nın altyapısına saldırılarına verdiği karşı savunma desteği nedeniyle ABD ve NATO'nun Rusya-Ukrayna savaşının "doğrudan katılımcısı" olduğunu söyledi

Batı ülkelerinin kendi topraklarında Ukrayna güçlerine sağladığı askeri eğitimleri de eleştiren Lavrov Rusya'nın Ukrayna'daki altyapıya yaptığı şiddetli saldırıları ise savundu.

'UKRAYNA ORDUSUNU KENDİ TOPRAKLARINIZDA EĞİTİYORSUNUZ'

Batı ülkelerine seslenen Rusya'nın deneyimli dışişleri bakanı "Sizin (Batı) Ukrayna'ya Rusları öldürmeleri için ölümcül silahlar yollamanıza izin veren enerji tesislerini etkisiz hale getiriyoruz. O yüzden ABD ve NATO'nun bu savaşın katılımcısı olmadığını söyleyemezsiniz. Siz savaşın doğrudan katılımcılarısınız. Sadece silah göndermiyorsunuz, aynı zamanda Ukrayna ordusunu kendi topraklarınızda eğitiyorsunuz" dedi.

'ABD, UKRAYNA'DA RUSYA'YA YÖNELİK VAROLUŞSAL TEHDİT YARATTI'

Lavrov ayrıca ABD'nin Ukrayna'da Rusya'ya yönelik "varoluşsal tehdit" yarattığını savundu.

Rusya'nın ABD ile iletişim kurmaktan kaçmadığını söyleyen Lavrov ancak ABD tarafından krizin çözümüne dair "anlamlı bir fikir" duymadıklarını vurguladı.

Lavrov, ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken'ın kendisini uzun zaman önce aradığını ancak sadece Rusya'daki cezaevlerinde bulunan ABD vatandaşlarının durumuyla ilgilendiğini söyledi.

Lavrov, Rusya'nın hiçbir zaman müzakere talebinde bulunmadığını ancak ABD Başkanı Joe Biden ya da yönetiminden birileri müzakere yoluyla çözüme ilgi duyuyorsa, onları dinlemeye hazır olduğunu da açıkladı.

'ÇATIŞMA HALİNDE NÜKLEER SAVAŞ RİSKİ ÇOK YÜKSEK'

"Rusya ve ABD liderleri Haziran 2021'de nükleer savaşta kazanan olamayacağı ve böyle bir savaşın başlatılmaması gerektiğine dair ortak açıklama yaptı" diyen Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü: "BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin liderleri de, bu yılın başında aynı açıklamayı yaptı. Rusya, bu ilkeyi daha ileriye taşıdı ve nükleer savaşın yanı sıra nükleer güçler arasındaki herhangi bir çatışmadan kaçınılması gerektiğini belirtti. Nükleer güçlerin çatışması halinde nükleer savaş riski çok yüksek."

'TARAFLAR ANKARA'YA İNER İNMEZ SIZINTI OLDU'

Lavrov 14 Kasım'da Ankara'da Rusya'nın dış istihbarat örgütü SVR'nin başkanı Sergey Narişkin ile ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns'ün görüşmesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Burns ve Narişkin, Rusya'nın şubat ayında Ukrayna'yla savaş girmesinden bu yana Moskova-Washington hattında en üst düzey yüz yüze görüşmeyi gerçekleştirmişti.

Lavrov "ABD'liler yaklaşık on kez bunun tamamen gizli bir kanal olması gerektiğini, kimsenin bilmemesi, bu kanalın dış propaganda ve enformasyon entrikalarına maruz kalmaması için bunu duyurmamamız gerektiğini söylediler. Biz de kabul ettik. Ancak taraflar Ankara'ya iner inmez sızıntı oldu. Beyaz Saray'dan mı, ABD Dışişleri'nden mi bilmiyorum ancak sızıntı oldu. Bunun ardından Narışkin, görüşme hakkında kamuoyu önünde konuşmak, nükleer güvenliği, stratejik istikrarı ve Ukrayna'daki durumu kapsayan konuların listesini açıklamak zorunda kaldı" dedi.

Lavrov, Rusya ve ABD istihbarat servisleri arasında esir takası için kurulan özel kanalın çalıştığını ve sonuç vermesini umduğunu da söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar