Rusya'dan ABD'ye Ukrayna uyarısı: 'Risk büyüyor'

Rusya'dan ABD'ye Ukrayna uyarısı: 'Risk büyüyor'
Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryabkov'dan ABD'ye Ukrayna konusunda yeni bir uyarı geldi. ABD'nin savaşa artan dahlinin "riskleri büyüttüğünü' vurgulayan Ryabkov, ABD ve Rusya orduları arasında gerilimi azaltma konusunda iletişim olmadığını da söyledi.

Artı Gerçek - Rusya'dan ABD'ye Ukrayna savaşına desteği nedeniyle yeni bir uyarı geldi.

Rus haber ajanslarının aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, Washington'ın Ukrayna savaşına artan müdahalesinin büyüyen bir risk yarattığı konusunda ABD'yi ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Kremlin daha önce birçok kez 10. ayına giren Ukrayna savaşında Batı ülkelerinin Kiev yönetimine yaptığı silah yardımlarının Batı ve Rusya arasında "doğrudan bir çatışmaya" dönüşebileceği uyarısını yapmıştı.

Interfax haber ajansında göre Ryabkov "Amerikalılara, gerginliği artırma yöntemlerinin ve bu çatışmaya her zamankinden daha derin katılımlarının korkunç sonuçlarla dolu olduğuna dair sinyaller gönderiyoruz. Riskler büyüyor" ifadesini kullandı.

Kiev yönetimi ve Batı ülkelerinden oluşan blok ise Rusya'nın 24 Şubat'ta başlattığı operasyonun ardından gerilimi artıran tarafın, Ukrayna topraklarındaki saldırıları süren ve üstü kapalı nükleer silah tehdidi yapan Moskova yönetimi olduğunu iddia ediyor.

'ABD İLE DİYALOĞUMUZ YOK ÇÜNKÜ TUTUMLARIMIZ KÖKTEN FARKLI'

ABD ve Rusya arasında "herhangi bir diyalog" olmadığını söyleyen Ryabkov ancak tarafların birbirine "periyodik olarak sinyaller gönderdiğini" söyledi.

Ryabkov, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin başında ABD ve Rusya orduları arasında kurulan "kırmızı hat" üzerinden herhangi bir iletişimin yapıldığının farkında olmadığını da belirtti.

Reuters'a bugün konuşan ABD'li bir yetkili ise savaşın başından bu yana kurulan "çatışmayı önleme hattı" üzerinden sadece bir kez tarafların iletişim kurduğunu söylemişti.

Raybkov ise "Ukrayna'da olup bitenlerle ilgili herhangi bir çatışmayı önleme kanalının farkında değilim. ABD ile Ukrayna konusunda herhangi bir diyaloğumuz yok çünkü tutumlarımız kökten farklı" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar