Eski Almanya lideri Merkel: Putin üzerinde etkim kalmamıştı, onun için sadece güç önemli

Eski Almanya lideri Merkel: Putin üzerinde etkim kalmamıştı, onun için sadece güç önemli
Eski Almanya Başbakanı Merkel, Ukrayna savaşı öncesi Rusya'ya yönelik izlediği politikayı savundu. Eski Şansölye, o dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde siyasi etkisinin kalmadığını söyledi. Merkel "Putin için sadece güç önemlidir" dedi

Artı Gerçek- Almanya'nın eski başbakanı Angela Merkel görev süresinin son yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde siyasi etkisi kalmadığını savundu.

Merkel, 24 Şubat'ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde, görevdeki son yılı olan 2021'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte Avrupa Konseyi'nde Putin ile bağımsız formatlı görüşmeler planladıklarını ancak başarısız olduklarını anlattı.

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Merkel "Ancak bunu zorlamak için daha fazla güç bulamadım. Sonuçta herkes güz aylarında görevden ayrılacağımı biliyordu" dedi.

16 yıl görevde kaldıktan sonra 2021 seçimlerinin ardından görevini Sosyal Demokrat Olaf Scholz'a teslim eden Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partili Merkel, son Moskova ziyaretini 2021’in Ağustos ayında gerçekleştirmişti.

'MOSKOVA'DAKİ ATMOSFER ÇOK NETTİ'

Veda ziyaretine de değinen Merkel "(Oradaki) Atmosfer çok netti: Güç siyaseti bağlamında bitmiş durumdasınız. Putin için sadece güç önemlidir" ifadelerini kullandı.

Merkel son ziyaretindeki görüşmelere Putin'in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u da getirdiğini oysa daha önce görüşmeleri hep baş başa yaptıklarını aktardı.

Rusya’nın Ukrayna'ya "özel operasyonu" ile başlayan savaşla birlikte eski Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa liderlerinin daha önce Kremlin’e yönelik daha sert bir tutum izlemesi gerektiği eleştirileri yapılmıştı.

Bunlardan biri CDU partisinin dış politika uzmanı milletvekili Roderich Kiesewetter olmuştu.

Kiesewetter, Merkel'in Putin'in Avrupa'yı bölmeye ve zayıflatmaya çalıştığını bildiğini ancak Merkel'in "yumuşak gücün" doğru yaklaşım olduğuna inandığını söylemişti. Kiesewetter, savaştan önce Almanya'nın Rus gazına fazla bağımlı olduğunu da savunmuştu.

'GÖREVİ BIRAKMAKTAN PİŞMAN DEĞİLİM'

Merkel röportajda 2021'de görevi bırakmaktan pişman olmadığını çünkü hükümetinin sadece Ukrayna krizinde değil Rusya'nın dahil olduğu Gürcistan, Moldova, Suriye ve Libya krizlerinde de ilerleme kaydedemediğini düşündüğünü belirtti.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar